Hapşırmak – Esnemek İle İlgili Hadisler

0
Advertisement

İslam dininde Hz. Muhammed’in söylediği rivayet edilen Hapşırmak – Esnemek ile ilgili sözler, hadisler nelerdir? Hapşırmak – Esnemek hakkında hadisler.

«Allah aksırmayı sever, esnemekten hoşlanmaz. İçinizden biri aksırır da —Elhamdülillah— derse onun hamdettiğini duyan her müslümanın kendisine —Yerhamukellah— demek görevi olur. Esnemeye gelince o şeytandandır. Buna göre içinizden birinin esnemesi gelince gücü yettiği kadar onu zaptedip geri çevirsin; çünkü içinizden biri esneyince şeytan kendisine güler.»
«İçinizden biri aksırınca —elhamdü lillah— desin; arkadaşı veya müslüman kardeşi de kendisine —yerhamükellah— diye karşılık versin. Arkadaşı veya müslüman kardeşi kendisine —yerhamükellah— deyince kendisi de —Yehdikümullahü ve Yüslihu bâleküm— diye cevap versin.»
Peygamber’imizin (S.A.S.) yanında iki kişi aksırmıştı. Peygamber’imiz (S.A.S.) birine —yerhamükellah— diye cevap verdi; öbürüne vermedi. —Yerhamükellah— karşılığını almayan kimse Peygamber’imize «falanca aksırdı, kendisine —yerhamükellah— diye cevap verdiğin halde ben aksırınca bana da neden aynı cevabı vermedin» diye sordu. Peygamber’imiz ona «O Allah’a hamdetti; oysa sen etmedin» diye karşılık verdi.
Peygamber’imiz aksıracağı zaman eli ile veya elbisesinin bir ucu ile ağzını kapatarak sesini alçaltır.—veya bastırırdı—

Leave A Reply