Harlem Shake Nasıl Ortaya Çıktı? Harlem Shake Nedir?

0
Advertisement

Harlem Shake nedir? Harlem Shake dansı nasıl ortaya çımıştır ve Harlem Shake dansı nasıl yapılır.

Son dönemde Harlem Shake çılgınlığı yaşanmaya başladı. Şubat ayının başlarında herşey Filty Frank isimli youtube kullanıcısının yüklediği orjinali 80’lerden kalma bir müzik olan Harlem Shake eşliğinde yaptığı dans videosunu yüklemesi ile başladı. 2013 Şubat’ın 2. günü yayınlanan o ilk video aşağıda ve defalarca izlememe rağmen neden bu kadar popüler oldu hala anlayamıyoruz. Bu videodaki müzik 2012 yılında DJ Baauer tarafından yapılan Harlem Shake parçasına ait…Harlem Shake dansının orjinal ismi albee ve bu dans tarzı 1981 yılında “Al B” tarafından isimlendirildi ve yapıldı.

Videoyu izleyince oldukça yaygın olan Harlem Shake videolarına benzemediğini göreceksiniz. Ama nasıl olduysa bu videonun yayınlanmasından sonra (bu yazı yazılırken ki rakamdır) 50.000’den fazla Harlem Shake videosu çeşitli video paylaşım siteleri ve sosyal medya aracılığı ile paylaşıldı. İşin ilginci sadece sıradan insanların değil bayağı ciddi kurumların (Norveç ordusu gibi) dahi bu eğlenceli akıma kapılmış olması. Harlem Shake yüzünden işinden dahi olanlar oldu. Avustralya’daki madencilerin çektiği Harlem Shake videosu sonrası videoda oynayanlar işlerini kaybettiler. Hatat bir uçuş esnasında çekilen bir Harlem Shake videosu yüzünden can güvenliğini tehlikeye atmaktan soruşturma dahi açıldı.

2012 yılında Gangnam Style’ın yarattığı etkiye benzer bir etki yarattığı ortada Harlem Shake‘in. Ancak bu garip dans ve etkilerinin ne kadar daha süreceği bir muamma. Bize göre çok uzun sürmeyecek ama belli de olmaz…

Harlem Shake’in yayılmasında ki belkide en büyük etken sadece 30 saniyelik basit bir video olması ve bu dansının belirli figürleri kuralları olmaması. Ayrıca dilediğiniz her yerde bu dansı içinizden geldiği gibi en çılgın halinizle ve ya en masum halinizle yapabiliyor olmanız. İlk 15 sanieylik dilimde grup içerisinde genellikle maskeli bir kişi eller ve belini oynatarak dans etmeye başlıyor. Bu arada alt fonda ise Baauer‘in Harlem Shake parçası çalışıyor. Baauer Harlem Shake isimli çalışmasını bu arada 22 Mayıs 2012’de yayınladığınıda hatırlatalım. Bu parça çalarken ilk Harlem Shake dediği anda videoda sakin sakin duran ve dans eden o kişi ile ilgilenmeyen kişiler delirmiş gibi çılgınca dans ederken kimi soyunmuş kimi kostüm giymiş halde dans eder halde bulunuyor.

Advertisement

Norveç Ordusu ve Harlem Shake


Leave A Reply