Harpastum Nedir?

0
Advertisement

Harpastum Nedir, nasıl bir oyundur? Antik çağ sporlarından Harpastum özellikleri, kuralları hakkında bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Harpastum Nedir?

Harpastum

ROMA KÜLTÜRÜ – HARPASTUM

Harpasyum antik çağın sporlarından biridir. Modern rugby sporunun başlangıcı olan harpastum, aynı adı taşıyan küçük, sert bir top ile oynanan eski bir Roma oyunuydu.

Önceki iki Yunan oyunundan türetilen harpasyum oyununun amacı sıkça değişiyordu, ancak her versiyonunda iki takım vardı. Bazı varyasyonlarda, ortadaki tek bir oyuncu, harpastumu (topu) alıp, kaçmaya çalışıyordu; rakipler onu sahada ve toptan uzakta tutmaya çalışıyorlardı. Diğer versiyonlar, rugbye benziyordu; eşit şekilde eşleşen iki ekip vardı. Her iki tarafın da topu taşımayı hedefledikleri birer alanları bulunmaktaydı. Atışların yanı sıra paslar da yaygındı, çünkü amaç, topu sahanın karşı tarafına taşımaktı. Oyunda hiçbir kuralın olmamasından ötürü yaralanmalar çok yaşanıyordu. Ünlü Roma doktoru olan Galen, harpastumun en büyük egzersizlerden biri olduğunu iddia etmiştir; çünkü ucuz, kolay ve her oyuncunun seviyesine uygun olarak oynanabilirdi. Önceden belirlenmiş bir süre kararlaştırılır ve kazanan ekip, en çok puan alan ekip olurdu.


Leave A Reply