Harvard Mark 1 Bilgisayar Ne Zaman ve Kim Tarafından İcat Edildi? Özellikleri

0

Harvard Mark 1 nedir? Harvard Mark 1 Bilgisayar ı ne zaman ve kim icat etti? Bilgisdayarın özellikleri nelerdir, tarihçesi hakkında bilgi.

Howard Aiken ve Grace Hopper, 1944’ten itibaren Harvard Üniversitesi’nde MARK serisi bilgisayarları tasarladılar.

Harvard Mark 1 Bilgisayar

Mark 1

MARK bilgisayarları Mark 1 ile başladı. 55 feet uzunluğunda ve sekiz feet yüksekliğinde metal parçalarla dolu dev bir oda düşünün. Beş tonluk cihaz neredeyse 760.000 ayrı parça içeriyordu. ABD Donanması tarafından topçu ve balistik hesaplamalar için kullanılan Mark 1, 1959’a kadar faaliyetteydi.

Bilgisayar önceden delinmiş kağıt bantla kontrol edildi ve toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlevlerini yerine getirebilirdi. Önceki sonuçlara atıfta bulunabilir ve logaritmalar ve trigonometrik fonksiyonlar için özel alt rutinleri vardı. 23 ondalık basamak sayısı kullanmıştır. Veriler, 3.000 ondalık depolama tekerleği, 1.400 döner kadran anahtarı ve 500 mil tel kullanılarak mekanik olarak saklandı ve sayıldı. Elektromanyetik röleleri makineyi bir aktarma bilgisayarı olarak sınıflandırmıştır. Tüm çıktılar elektrikli bir daktiloda gösterildi. Bugünün standartlarına göre Mark 1 yavaştı ve bir çarpma işlemi gerçekleştirmek için üç ila beş saniye gerekiyordu.

Harvard Mark 1 Bilgisayar

Howard Aiken

Howard Aiken, 1900 yılının Mart ayında Hoboken, New Jersey’de doğdu. 1937’de Mark 1 gibi elektro-mekanik bir cihaz tasarlayan bir elektrik mühendisi ve fizikçiydi. 1939’da Harvard’da doktorasını tamamladıktan sonra bilgisayarını geliştirmeye devam etmeye devam etti. IBM araştırmasını finanse etti. Aiken, Grace Hopper dahil üç mühendisden oluşan bir ekibe başkanlık etti.

Mark 1 1944’te tamamlandı. Aiken elektronik bilgisayar Mark 2’yi 1947’de tamamladı. Aynı yıl Harvard Hesaplama Laboratuvarı’nı kurdu. Elektronik ve anahtarlama teorileri üzerine sayısız makale yayınladı ve sonunda Aiken Industries’i piyasaya sürdü.

Aiken bilgisayarları severdi, ancak bilgisayarların erişecekleri nokta hakkında hiçbir fikri yoktu. 1947’de yaptığı açıklamada, “ABD’nin tamamının bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılamak için yalnızca altı elektronik dijital bilgisayar gerekli olacak” dedi.

Aiken 1973 yılında Missouri, St, Louis’de öldü.

Harvard Mark 1 Bilgisayar

Grace Hopper

Aralık 1906’da New York’ta doğan Grace Hopper, 1943’te Deniz Koruma Alanı’na katılmadan önce Vassar Koleji ve Yale’de okudu. 1944’te Harvard Mark 1 bilgisayarında Aiken ile çalışmaya başladı.

Hopper bir bilgisayar hatasını tanımlamak için “bug” terimini ilk kullanan kişidir. İlk ‘bug’ Mark 2’de donanım hatasına neden olan bir güve idi. Hopper ondan kurtuldu ve sorunu çözdü ve bir bilgisayar “hata ayıklama”sı yapan ilk kişi oldu.

Eckert-Mauchly Computer Corporation için araştırmaya 1949’da başladı ve burada gelişmiş bir derleyici tasarladı ve ilk İngilizce veri işleme derleyicisi Flow-Matic’i geliştiren ekibin bir parçası oldu. APT dilini icat etti ve COBOL dilini doğruladı.

Hopper, 1969’da ilk bilgisayar bilimi “Yılın Adamı” idi ve 1991’de Ulusal Teknoloji Madalyası’nı aldı. Bir yıl sonra 1992’de Virginia, Arlington’da öldü.


Leave A Reply