Hasan Saka Kimdir?

0
Advertisement

Eski başbakanlarımızdan olan devlet adamımız Hasan Saka’nın hayatı ve dönemi ile ilgili olarak genel bilgileri içeren yazımız.

Hasan Saka
Hasan SAKA (1885 Trabzon – 29 Temmuz 1960, İstanbul)

Tanınmış devlet adamlarımızdan, Cumhuriyet devrinin başbakanlarındandır. Trabzon’da doğdu, Hafız Yunus Efendi’nin oğludur. Trabzon askerî idadisini bitirdikten sonra Mülkiye’ye girdi, 1908 inkılâbından sonra Paris siyasal bilimler okulunda iktisat ve Hasan Saka maliye öğrenimi gördü. Yurda döndükten sonra üniversitede, Mülkiye (Siyasal Bilgiler) de iktisat ve maliye dersleri okuttu, İstanbul Mebusan Meclisi’ne Trabzon’dan mebus seçildi.

Hasan Saka, Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulduktan sonra gene Trabzon milletvekili olarak çalıştı. Ayrıca, ticaret ve maliye bakanı oldu. Bu arada Lozan Konferansına Türkiye mümessili olarak da katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grupu başkanıyken 1944’te dış işleri bakanlığına getirildi, ertesi yılın haziranında da San Francisco’ya giden Türk murahhas heyetine başkanlık etti. 5 eylül 1947′ de Başbakan oldu. 14 ocak 1949’a kadar başbakanlıkta kaldı.

Hasan Saka, özel hayatında olduğu gibi siyaset hayatında da dürüstlüğü ile tanınmıştır. Geniş bilgi sahibi, faal bir devlet adamıydı.

Advertisement

Leave A Reply