Hatmi Çiçeği Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hatmi çiçeği nasıl bir bitkidir? Hatmi çiçeğinin özellikleri, faydaları, kullanımı, yetiştiği ortamlar hakkında bilgi.

Hatmi Çiçeği Hakkında Bilgi

hatmiHatmi; Bir süs bitkisidir. Bazı cinslerinin kökleri, çiçekleri hekimlikte kullanılır. Ebegümecigillerden olan hatmi, aynı familyadan olan gülhatmiyle akrabadır. Hatminin anavatanı Hindistan ve Güney Avrupa’dır.

Hatmi, suyunu iyi çeken, zengin topraklarda iyi yetişir. Temmuzdan eylüle kadar çiçek verir. Çiçekleri sarıdan kırmızıya, mora kadar türlü renklerde olur. Geçmiş çiçekler zamanında koparılırsa çiçek verme süresi daha da uzar. Çiçek zamanı geçince bitki kesilmeli, yalnız tohum için birkaç kök bırakılmalıdır. Hatminin çiçek ve yaprakları bir tek gövde üzerinde bulunur. Bu gövde tüylüdür. Hatmi yaprakları ebegümeci yaprağına benzer, yalnız, daha küçüktür.

Hekimlikte hatminin köklerinden, çiçeklerinden çeşitli ilâçlar yapılır. 10 gr. kuru hatmi kökü 1 litre suda çay gibi haşlanır, göğüs nezlelerinde yumuşatıcı ilâçlarla karıştırılarak kullanılır. 3 gr. hatmiyi 1 litre suda kaynatarak dişeti, ağız ve boğaz iltihaplarında yumuşatıcı bir gargara suyu elde edilir. Barsak iltihaplarında hatmi suyu ile yapılan lâvmanlar faydalıdır. Ayrıca, hatmiden ebegümeci, menekşe, sığırkuyruğu, devetabanı gibi bitkilerle karıştırıp çay gibi haşlayarak bir göğüs ilâcı yapılır.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?