Hava Durumu Nedir? Havayı Nasıl Ölçeriz? Evde Deneyebileceğiniz Hava Aktiviteleri

0

Hava durumu nedir? Havayı Nasıl Ölçeriz? Aşırı hava olarak nitelendirilen durumlar nelerdir? Evde kendi kendinize deneyimleyeceğiniz en iyi hava aktiviteleri nasıl yapılır?

Hava durumu, atmosferin günlük koşullarını tanımlar. Hava durumunun önemli unsurlarından bazıları yağış, rüzgar, sıcaklık, görüş, bulut örtüsü ve hava basıncını içerir.

Sıcaklık, bir şeyin ne kadar ısı enerjisine sahip olduğunun bir ölçüsüdür. Hava durumunu ölçtüğümüzde, havanın sıcaklığı önemli bir faktördür. Sıcaklık, Celcius (℃) cinsinden ölçülür. Nem, havada ne kadar su buharı depolandığıdır. Bu, havanın genellikle sisli olduğunda daha fazla su tutamayacağı anlamına gelen %100 ile yüzde olarak gösterilir.

Rüzgar, hava basıncındaki değişikliklerin bir sonucu olarak oluşur. Rüzgârın gücü düğümlerle ölçülür (1 knot kabaca saatte 1 mile eşittir). Görünürlük, ne kadar uzağı görebildiğimizdir – bu genellikle çok uzaktır, ancak sisli olduğunda sadece birkaç metre olabilir.

Yağış, atmosferde katılaşan ve yeryüzüne düşen herhangi bir sudur (sıvı veya donmuş). Örneğin, yağmur, kar, dolu, sulu kar, çiseleyen yağmur. Hava basıncı, yeryüzüne baskı yapan hava moleküllerinin ağırlığıdır. Bize ne tür bir havanın beklendiği hakkında çok şey söyleyebilir – yüksek basınçta genellikle açık gökyüzü ve hafif rüzgarlar yaşarken, düşük basınçta genellikle yağışlı ve rüzgarlı havalar yaşarız.

Hava Durumu

Kaynak : pixabay.com

Havayı Nasıl Ölçeriz?

Hava koşulları meteorologlar tarafından ölçülür ve incelenir. Hava durumu genellikle açık bir alanda, binalardan ve ağaçlardan uzakta, Stevenson Perdesi adı verilen özel bir kutuda tutulan bir dizi enstrümanın bulunduğu hava istasyonlarında gözlemlenir. Stevenson Ekran kutusu, aletleri doğrudan güneş ışığından korurken havanın etraflarında serbestçe dolaşmasına izin verir.

Hava durumunu ölçen bazı araçlar şunları içerir:

Bir yağmur ölçer , 24 saatlik bir süre içinde düşen yağış miktarını (yağmur, sulu kar, dolu veya kar) ölçer. Bu genellikle milimetre cinsinden ölçülür.

Bir termometre hava sıcaklığını ölçer. Çeşitli termometreler mevcuttur. A Six’in termometresi, 24 saatlik bir süre boyunca maksimum ve minimum hava sıcaklığını ölçen özel bir termometredir. Alkol, sıcaklık arttıkça genişler ve cıvayı u-şekilli bir borunun etrafına iter. Cıva, çelik bir işaretleyici pimi iter. Bu işaret, ulaşılan en yüksek sıcaklıkta kalır ve maksimum sıcaklığı okumak için kullanılabilir. Sıcaklık düştükçe alkol büzülür. Minimum sıcaklığı göstermek için ikinci bir işaret pimi kullanılabilir.

Bir barometre hava basıncını ölçer. Bu, üzerimizdeki havanın kuvveti veya ağırlığıdır. Yüksek basınçlı okuma, güneşli ve kuru koşullar anlamına gelir. Düşük basınçlı bir okuma, fırtınalı ve ıslak koşullar anlamına gelir.

Rüzgar hızını saatte mil veya km olarak ölçmek için bir anemometre kullanılır. Bardaklar rüzgarda döner ve dikey bir çubuğu döndürür. Rüzgar ne kadar güçlü eserse, bardaklar ve çubuk o kadar hızlı döner. Anemometre, rüzgar hızını hesaplamak için kullanılan dönüş sayısını sayar.

Bir rüzgar gülü rüzgar yönünü gösterir. Ok, rüzgarın estiği yönü gösterir.

Tüm dünyada hava durumunun sürekli olarak kaydedildiği bir çok büyük hava gözlem istasyonundan oluşan bir ağa sahiptir. Hava durumu verileri ayrıca dünya çapında binlerce sahil güvenlik istasyonu ve yine binlerce otomatik istasyon tarafından sağlanmaktadır.

Hava durumu şamandıraları hava ve deniz koşullarını izler. Uçaklar, hava balonları ve uydular ayrıca hava durumunu Dünya yüzeyinden ölçmek için hava araçlarına sahiptir.

Eksgtrem (Aşırı) Hava Durumları

Kaynak : pixabay.com

Aşırı Hava Durumu Nedir? (Ekstrem Hava Durumları)

Aşırı hava, hasara neden olabilecek ve insanların hayatlarını etkileyebilecek beklenmedik, olağandışı, mevsimsel olmayan veya şiddetli hava koşullarını içerir. Aşırı hava örnekleri şunları içerebilir:

 • şiddetli yağmur ve ani sel
 • kuraklık
 • kuvvetli rüzgar ve fırtınalar
 • tropikal fırtınalar
 • toz fırtınası
 • dolu fırtınaları
 • kasırgalar

İlginç 10 Adet Hava Durumu İle İlgili Bilgiler

 1. Hava durumunu inceleyen kişilere meteorolog denir.
 2. Şimdiye kadar kaydedilen en düşük sıcaklık, Antarktika, Vostok’ta -89.2 ℃ idi.
 3. Şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık ABD, California’da 58℃ idi.
 4. Tropikal fırtınalar ayrıca kasırga, siklon veya tayfun olarak da bilinir.
 5. Tropikal fırtınalar genellikle ekvatorun kuzeyinde veya güneyinde 5० ile 30० arasında oluşur.
 6. Daniel Gabriel Fahrenheit (1686-1736), ilk güvenilir cıva termometresini ve Fahrenheit ölçeğini icat etti – ilk yaygın olarak kullanılan standartlaştırılmış sıcaklık ölçeği.
 7. Ortalama olarak, 12 cm kar 1 cm su içerir. Ancak, suyun miktarı karın nasıl oluştuğuna bağlı olarak değişir.
 8. Birleşik Krallık’ta yılda 156,2 gün (ortalama olarak) yağmur yağar.
 9. Hava durumu, örneğin güneş panelleri ve rüzgar türbinlerinin kullanımı yoluyla yenilenebilir enerji üretiminde önemli bir rol oynayabilir.
 10. Günlük hava durumu tahminleri oldukça doğru olabilir. Havanın haftalar veya aylar boyunca ne yapacağını hesaplamak çok daha zor.

Evde Deneyebileceğiniz Hava Aktiviteleri

 • Bir hava durumu günlüğü tutun.
 • Çam kozalakları ile yağmuru tahmin edin! Biraz çam kozalakları toplayın ve günlük olarak gözlemleyin. Çam kozalağı hava kuru olduğunda açık kalacak, ancak yağmur yağmak üzereyse çam kozalağı kapanacaktır.
 • Bir bulut günlüğü tutun – bir hafta boyunca her gün biraz zaman geçirin, gökyüzünü gözlemleyin ve görebileceğiniz bulutları çizin.
 • Güneşteki ve gölgedeki alanların sıcaklığını karşılaştırmak için bir termometre kullanın.
 • Bulut tespitine biraz zaman ayırın. Bulutlarda hangi şekilleri görebiliyorsunuz?
 • Hava durumuyla ilgili yenilenebilir enerji kaynaklarını araştırın. Yenilenemez enerji kaynaklarıyla nasıl karşılaştırılır?
 • Ertesi gün için hava tahminini TV’de izleyin – tahmin, yaşadığınız hava durumuyla nasıl karşılaştırılır?
 • Belirli bir ilçe veya kasaba için tahmini hava durumunu araştırın. Kendi hava tahmininizi sunmak için bulgularınızı ve bölgenin büyük bir haritasını kullanın.

Leave A Reply