Havacılık İle İlgili Bölümler (2 Yıllık – 4 Yıllık) Taban Puanları & Başarı Sıralamaları 2020

0
Advertisement

2020 yılı Havacılık, Uçak ile ilgili 4 yıllık, 2 yıllık bölümler ve tanıtımları? Üniversitelerin 4 yıllık, 2 yıllık Havacılık, Uçak bölümlerinin taban puanları, başarı sıralamaları.

Havacılık Bölümleri

Havacılık İle İlgili Bölümler (2 Yıllık – 4 Yıllık) Taban Puanları & Başarı Sıralamaları 2020

Bölümlerin linklerine tıklayarak güncel taban puanlarına (2020 yılı için) ulaşabilirsiniz.

4 YILLIK

Hava Trafik Kontrol

Havacılık Elektrik ve Elektroniği

Havacılık Yönetimi

Havacılık Yöneticisi

Hava ulaştırma araçları ile yolcu ve yük taşımacılığı operasyon ve işlemlerinin planlaması, tasarımı, havalimanları ve terminallerin etkili ve verimli bir şekilde yönetilmesi ile yolcuların azami emniyetli/güvenli ve rahat bir biçimde seyahat etmeleri konularında çalışan kişidir.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Havacılık ve Uzay Mühendisi

Hava ve uzay araçlarının tasarımı ve yapımı, bunların uzaya gönderilmesi, araçların yerden izlenmesi, araçlarla haberleşme vb. işleri yapan kişidir.

Advertisement

Pilotaj

Pilot

Yolcu veya yük taşıyan hava taşıt aracını (helikopter ve uçağı) kullanan kişidir

Uçak Elektrik-Elektronik

Uçak Elektroniği Teknisyeni

Uçakların ve diğer hava araçlarının elektronik ve elektrik sistemlerinin her türlü bakım-onarım, montaj ve servis işlerinin yapılmasının ardından “bakım çıkış sertifikası” düzenleyen ve uçak yapısı, güç sistemlerinin hat bakımı sırasında sökme, takma işlemlerini yapan meslek elemanıdır.

Uçak Gövde – Motor

Uçak Gövde Motor Bakım Teknik Uzmanı

Yolcu ve kargo uçaklarının, uçak elektronik ekipmanlarının mekanik ve motor olmak üzere parçalarının bakımını, montajını, onarımını ve üzerinde yapılan değişiklikleri sivil havacılık kuralları dahilinde yapan lisans sahibi kişidir.

Uçak Mühendisliği

Uçak Mühendisi

Uçak mühendisi, uçakların tasarlanması ve yapım projelerinin hazırlanması, üretilmesi, geliştirilmesi, bakım-onarımı ve işletilmesi konularında çalışan kişidir.

Advertisement

Ulaştırma Mühendisliği

Ulaştırma Mühendisi

Yolcu ve yüklerin bir noktadan diğer bir noktaya güvenli, hızlı, uygun maliyetli ve konforlu bir şekilde taşınmasını sağlayan ve oluşan hareketliliğe yönelik her türlü planlama, tasarım, düzenleme, yapım, bakım-onarım, işletim, lojistik araştırma ve geliştirme faaliyetlerini gerçekleştiren kişidir.

Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık

Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı

Uluslararası pazarda faaliyet gösteren firmaların, farklı alanlardaki üretim, satış, satın alma ve nakliye işlerinde yöneticilerle birlikte çalışan kişidir.

2 YILLIK

Hava Lojistiği

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Elemanı

Uçak yolcusunun havaalanına girmesiyle uçağa binmesi ve uçaktan indikten sonra havaalanını terk edene kadarki zaman içerisinde yolcunun bagaj, biletleme, pasaport işlemlerini eksiksiz biçimde yerine getirmesinden sorumlu personeldir.

Advertisement

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

Hostes (Kabin memuru)

Hostes, uçak yolcularına hizmet eden, onların rahatını ve güvenliğini sağlamaya çalışan kişidir.

Uçak Teknolojisi

Uçak Teknikeri

Bir hava aracının uçuşa elverişliliğini sağlamak için; elektrik, elektronik, mekanik, hidrolik, pnömatik, yapısal, tüm bakım, onarım, değiştirme işlemlerini yapan kişidir.

Uçuş Harekat Yöneticiliği

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri

Ulaştırma Teknikeri / Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Teknikeri

İnşaat Mühendisinin denetiminde karayolu, demiryolu, havayolu, liman, tünel, metro (raylı taşıma yolu) gibi yapıların projeye ve şartnameye uygun olarak yapılması, onarılması veya işletilmesi çalışmalarını yürüten kişidir.

2 YILLIK TÜM BÖLÜMLERİN TABAN PUANLARI

4 YILLIK TÜM BÖLÜMLERİN TABAN PUANLARI

4 YILLIK TÜM BÖLÜMLERİN BAŞARI SIRALAMASI

Advertisement

Leave A Reply