Havacılık Tarihi

0

Havacılık tarihi ile ilgili genel ve ilginç bilgiler. İlk uçağı yapan kişiler ve uçak teknolojisinin gelişimi.

Havacılık Tarihi İle İlgili PulUçak nasıl hızlı bir taşıtsa, gelişmesi de öyle hızlı olmuştur. İnsanlar uçağa geç ulaştılar ama, bu gecikmeyi kapatmak ister gibi, ilk uçaktan sonra, havacılık hızla gelişti.

Advertisement

İlk uçağı Amerikalı profesör Langley yaptı. Prof. Langley yaptığı 4 metre boyundaki uçağını 6 Mayıs 1896’da uçurmayı başardı. Pervaneli bir uçaktı bu. Motoru da buharla işliyordu. Uçak havada 1,5 dakika kaldı, sonra, buharı tükendiği için, kendi kendine bir çayın sularına indi.

Langley’in sekiz yıl sonra yaptığı ikinci denemesi küçük bir aksama yüzünden başarısızlığa uğradı. Bunun üzerine, gerekli parayı bulamayınca, bilgin denemelerini bırakmak zorunda kaldı. Bu sırada, gene Amerika’da, Kitty Hawk şehrinde 6 kanatlı, benzin motorlu bir uçak, pilotuyla birlikte, havalanıyordu. Bu ikinci uçak havada 59 saniye kalıp 25 metre yol aldıktan sonra yere indi.

İşte ondan sonra uçak büyük bir hızla ilerleyecek, bugünkü önemini kazanacaktı.

Bu ilk benzin motorlu uçağı yapanlar Wilbur ve Orville Wright kardeşlerdir. İki kardeş, Langley’in denemelerinden cesaret alarak, çalışmaya başlamışlardı. En sonunda, uçmayı başardılar.

Advertisement

Ancak, önceleri uçağın önemi gene de anlaşılamadı. Araştırmalar için gerekli parayı Amerika’da bulamayınca, Wright Kardeşler Fransa’ya geçtiler.

Fransız mühendisleri de bu yeni buluş üzerinde çok çalıştılar. Bunun için, ilk zamanlarda havacılıkta Fransa önderlik etti. Birinci Dünya Savaşı sıralarında bütün havacılık rekorları Fransızlar’daydı. Savaş sırasında bütün dünya uçağın önemini kavradı. Artık uçak tekniğinin gelişme devri başlamıştı. Savaştan sonra tekniğin bütün buluşları yeni uçaklara uygulandı.

İkinci Dünya Savaşı sırasında uçaklar çok büyük işler başardı. Hava savaşları, atom bombasının atılması uçakları savaşın vazgeçilmez bir aracı durumuna yükseltti.

Bugün uçaklar, yalnız savaşta değil, barışta da büyük ölçüde kullanılıyor. Ülkeler arası ulaştırma uçaklar sayesinde çok kısa zamana indirildi. Jet motorlarının bulunuşu ise uçak tekniğine büyük bir değişiklik getirdi. Artık uçaklar jetlerin hızlarına göre hazırlanıyor.

İlk uçaklar ancak on, on beş kişi taşırken, bugün yüzlerce yolcu alabilen büyük uçaklar yapılmıştır.

ANKARA’YA İLK UÇAK

Advertisement

Bizde de havacılık çok hızlı gelişti. Havacılarımız I. Dünya Savaşı’ndan önce de büyük başarılar gösterdiler. Bu arada, pilotlarımız, üç uçaktan kurulu bir filoyla, 14 Kasım 1913’te İstanbul’ dan Edirne’ye kadar gidip döndüler. Ondan sonra da İstanbul – Bandırma arasında, Toroslar üzerinde uçuşlar yapıldı.

Türk havacılığı Cumhuriyet’ten sonra çok daha hızla gelişti, ilk yolcu uçağımız Yeşilköy Havaalanı’ndan 14 şubat 1924 günü saat 11.30’da kalktı. Üç saat beş dakika süren yolculuktan sonra Ankara’ya indi, büyük törenlerle karşılandı.

«KENDİ UÇAĞINI KENDİN YAP!»

Türk havacılığının ilk büyük pilotlarından Vecihi Bey 1925 yılı şubat ayında ilk Türk uçağını da yaptı. Bu uçağın yalnız motoru dışarıdan getirilmişti.

Cumhuriyet devrimimizle birlikte girdiğimiz endüstrileşme çalışmalarımız arasında havacılığa da büyük önem verilmişti. İlk uçak fabrikası Kayseri’ de kuruldu, 1934’te ilk yerli savaş uçaklarımız yapılmaya başlandı. Bu uçaklar 650 beygir gücündeydi, saatte 650 km. hızla uçuyordu.

ESKİDEN UÇAĞA BİNEN YOLCULARI TARTARLARDI

Dünyanın birçok yerlerinde uçaklar ilk önce posta paketi gibi hafif yükler taşımakta kullanılıyordu. Sonraları, uçakla yolculuk etmeye heveslenenler olunca, hava şirketleri yolculardan nasıl bir ücret alacaklarını kestiremediler. Bunun üzerine, yolcuları da yük gibi tartmaya başladılar. Şişmanlardan daha çok ücret alıyorlardı.


Leave A Reply