Havuç Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Havuç bitkisi ile ilgili genel bilgilerin ve özelliklerin yer aldığı havuç hakkında bilgi veren yazımız.

Havuç

Havuç Hakkında Bilgiler

Uzunca koni biçiminde, etli kökleri olan bir bitkidir. Sarımtırak kırmızıdır. Maydanozgillerden olan havuç sebze olarak kullanılan kökleri için dünyanın her yerinde sebze bahçelerinde geniş ölçüde yetiştirilir. Kırlarda, bayırlarda da yabani halde bulunur.

Dayanıklı bir bitki olan havuç çok şiddetli olmayan kışlara dayanabildiği gibi yazın sıcağında da yetişir. Bitkinin maydanozu andıran yaprakları vardır. Havuç tohumdan yetiştirilir. Tohumlar pek küçüktür. 2.000 tanesi ancak 3 gr. gelir. Tohumlar 30-60 sm. aralıklı sıralar halinde ekilir. Havuçlar büyümeye başlayınca seyreltilmeli, her bitkinin arasında 5-8 sm. aralık bırakılmalıdır. Havuç kumlu, killi toprakta iyi yetişir.

Havuç şeker, demir bakımından zengin bir sebzedir. A ve B1 vitamini bakımından da zengindir, az miktarda B2 ve C vitamini de vardır. Havuç gözler için iyidir. A vitamini gece körlüğünü önler.

Advertisement

Havucun yemeği, salatası yapılır. Çiğ olarak da yenebilir. Almanya’da havuç kahvenin yerini tutan bir madde olarak kullanılır. Kurutup kavururlar, toz haline getirirler, kahve gibi pişirirler. Havuçtan elde edilen bir madde tereyağlarına renk vermeye yarar.


Leave A Reply