Hawaii Çiçeği – Die Blume Von Hawaii Opera Konusu (Paul Abraham)

0

Hawaii Çiçeği (Die Blume Von Hawaii) Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Hawaii Çiçeği (Die Blume Von Hawaii) Operasının konusu, özeti, hakkında bilgi.

Hawaii Çiçeği – Die Blume Von Hawaii

Üç perdelik operet.

Metin: Alfred Grünwald, Dr. F. Löhner – Beda, E. Földeş.
Bestecisi: Paul Abraham
İlk oynanış: 1931 Leipzig.

Başlıca kişiler:

Hawaii Prensesi Laya, Prens Lila Taro, Kanako Hilo, Kaptan Reginald Harald Stone, Vali Lloyd Harrison, John Buffy, Bessie Worthington, Raka, Jim Boy, Suzanne Provence, Perroquet, Chun-Chun, Lilian.

Konunun geçtiği çağ ve yer: Yüzyılın başlarında Hawaii adaları ve Monte-Carlo.

Konusu:

Amerikalıların egemenliğine giren Hawaii adalarında yerlilerin çoğunluğu özgürlüklerine kavuşmayı istemekte, önderleri Kanako Hilo’nun yönetiminde krallarını tekrar tahta geçirmek için çalışmaktadırlar. Bu durum Amerikan Genel Valisi Lloyd Harrison’u kuşkulandırmamakta, taht için tek aday Prenses Laya’nın Paris’te yaşadığını bilmektedir.

Ayrıca uzun süredir yabancı ülkelerde bulunan Hawaiili Prens Lila Taro da adaya dönmüş.

Valinin yeğeni güzel Bessie ile evlenmeyi aklına koymuştur. Fakat beri yanda valilik sekreteri John Buffy de Bessie’yi sevmektedir. Kaptan Stone komutasında adaya gelen bir geminin yolcularından ikisi, çağın tanınmış şarkıcıları Suzanne Provence ve Jim Boy’dur. Suzanne aslında kimliğini gizleyen Prenses Laya’dır. Vatanını görmek üzere gelmiş, Kanako Hilo ile ilinti kurmuştur. Durumu haber alan Prens Lila Taro yerlileri ayaklandırır. Prenses Laya yol boyunca kendisine âşık olan Kaptan Stone ve Vali Harrison’un hayretten açılmış gözleri önünde coşkun bir heyecanla karşılanır.

Prens Lila Taro aslında Prensesin gelişinden ötürü mutlu değildir; küçük yaşlarda her ikisi aileleri tarafından nişanlanmışlardır ve şimdi kızın kendisine nasıl davranacağını kestirememektedir. Honolulu kral sarayında düzenlenen bir törende Laya’ya çiçek kraliçesi tacı giydirilir. Amerikalılar durumu soğukkanlılıkla seyrederlerken Prenses kendisini siyasi bir serüvene atmayacağından emin bulunmakta, Prens Lila Taro ve Kaptan Stone arasında bocalamaktadır. Eğlencenin doruğuna vardığı sırada Kanako Hilo’nun güdümündeki yerliler Valiye yaklaşarak bağımsızlık belgesini imzalamasını isterler.

Laya atılarak bu işi kendisine bırakmalarını öğütler. Prens Lila Taro’nun kızın sevgilisine karşı umudu yitmeye başlamış. Kaptan Stone’u yeğ tutacağını sanmıştır. Gerçekte Laya seçimini yapmış yerli Prensi sevdiğini anlamıştır Aradan bir yıl geçmiş, operetin bazı simaları Monte-Carlo’daki bir Çin barında buluşmuşlar bu arada gerçek Suzanne Provence’ı da çağırmışlardır. Kaptan Stone Hawaii’de bir deniz kazası geçirmiş, hayatını Prens Lila Taro kurtarmıştır. Her ikisi de candan arkadaş olmuşlardır.

Sonuçta karar saati gelir. Laya ayağa kalkarak eski sevgili çiftin, Bessie ve Buffy’nin nişanını açıklar, kendisi Prens Lila Taro ile evlenecektir. Bu arada Kaptan Stone şarkıcı Suzanne Provence’a hayran kalmış, aralarında hemen yakınlık doğmuştur. Neşe ve mutlulukla dolu havayı Jim Boy tamamlar; içeri Honolulu’da bulup evlendiği güzel yerli Raka ile girer, herkesin katıldığı şarkısı yapıtı tamamlar.

Müziği çağın moda dans ritmlerinden yararlanılarak işlenen «Hawaii Çiçeği» zarif solo ve koro parçaları, şakayla örülü «intermezzo»ları ve uzak ülkelerin atmosferini yansıtan renkleriyle seçkinleşen bir operettir.

Tanınmış bölümler:

«leh habe ein Diwanpüppchen», «My little boy», «Du traumschöne Perle», «Blume von Hawaii».


Leave A Reply