Hawaii Yerlileri Hakkında Bilgi

0

Hawaii adaları yerlileri ile ilgili bilgiler. Hawaii yerlilerinin giydikleri kıyafetler ile taktıkları çiçekli kolyelerin yerli isimleri ile Hawaii yaşamı hakkında bilgiler.

Hawaii Dansçı KızHAWAİİ ADALARI yerlileri tunç renkli, iri siyah gözlü, sert ifadeli, düz yahut dalgalı siyah saçlı insanlardır. Çoğu iri yarı, şişmancadır. Geniş şekerkamışı çiftliklerinde çalışmak üzere çeşitli ülkelerden gelen yabancılar, zamanla, adaların yerlileriyle karışmışlardır. Adalarda en çok rastlanan yabancılar, Çinliler, Polinezyalılar, Japonlar, Portekizliler, Almanlar, İtalyanlar ve İspanyollar’dır.

Advertisement

Hawaii adalarına beyazlar gelmeden önce, erkekler «malo» denilen, vücudu ancak belden kasığa kadar örten bir giyim eşyası kullanırlardı. Kadınlar ise «pau» denilen kısa bir etek giyerlerdi. Bunlar «kapa» yahut «tapa» denilen, bitkilerden elde edilmiş kumaşlardan yapılıyordu. Bugün ise Hawaiililer ancak bayramlarda, tatil günlerinde eski kıyafetlerini giyiyorlar. Bu kıyafetler özellikle Hawaii’nin kendine öz güzelliğini görmek için gelen turistlerin büyük ilgisini çeker. Hawaii Adaları denilince pek çok kimsenin aklına bu çeşit elbiseler giymiş, bakır kızılı esmerliğinde cana yakın insanlar gelir.

Hawaii nin en önemli özelliklerinden biri de «lei» denilen, çiçeklerden yapılma kolyedir. Adalılar yabancılara adaya geliş, adadan ayrılış hediyesi olarak bu çiçek kolyeleri verirler.

Hawaii adasının halkı gibi yemekleri de çok çeşitlidir. Adalıların çoğu Amerikan yemeklerini benimsemişlerdir. Yalnız, tatil günlerinde Doğu ve Büyük Okyanus ülkelerine has yemekleri de yaparlar. Hawaii’nin en ünlü yemeği «poy» dur. Paro bitkisinin köklerinden yapılır. Tatlı patates haşlaması da pek tanınmıştır.

Hawaii Adaları’nın en önemli gelir kaynaklarından biri de turistlerdir. Yılın her mevsiminde tatlı bir havası olan Hawaii, dünyanın her yanından binlerce turist çeker. Her yıl adalara gelen turistler yüklü miktarda döviz bırakırlar. Mark Twain, Robert Louis Stevenson, James Michener gibi yazarlar Hawaii’den ilham alarak eserler yazmışlardır.

Advertisement


Leave A Reply