Hayatın Kıyısında (All the Bright Places) Kitap Özeti, Jennifer Niven

0
Advertisement

Jennifer Niven’in Hayatın Kıyısında isimli kitabının konusu ve özeti nedir? Hayatın Kıyısında (All the bright places) kitap özeti.

Hayatın Kıyısında

Hayatın Kıyısında

Hayatın Kıyısında Jennifer Niven’ın bir genç yetişkin romanıdır. Niven’in ilk genç yetişkin çalışması olan roman, ilk olarak 6 Ocak 2015 tarihinde Knopf Yayın Grubu aracılığıyla yayınlandı. Elle Fanning ve Justice Smith’in oynadığı bir film uyarlaması 28 Şubat 2020’de Netflix’te yayınlandı.

Kitabın Özeti;

Theodore Finch ve Violet Markey, Indiana’daki küçük kasabalarından kaçmak isteyen iki gençtir. Violet, içindeki pişmanlıkla gizlice mücadele eden, popüler bir kızdır ve Finch, diğer öğrenciler tarafından ucube olarak etiketlenmiş, ölüme takıntılı bir çocuktur. Kader, ikisini, okuldaki çan kulesinden atlamak için aynı anda tırmanmaları ile bir araya getirdi. Finch, Violet’in orada olduğuna şaşırır, çünkü Violet okuldaki en popüler kızlardan biridir. Ancak Violet, 9 ay önce trafik kazasında ölen kız kardeşi Eleanor’un ölümünden kendisini sorumlu hissediyordur. Çünkü gidilecek olan rotayı O önermiştir. O zamandan beri arabaya binmemiştir. Öğrenci konseyinden, sonra amigo kızlıktan ayrılmış ve içindeki pişmanlıkla mücadele ediyordur. Eleanor yerine kendisinin ölmesi gerektiğini düşünüyordur. Çan kulesinde Finch, Violet ile konuşur ve Violet’i inmeye ikna eder. Ancak herkes Violet’ın Finch’i kurtardığını düşünür.

Finch’e gelince, depresyondan muzdarip ve uyanık dönemlerinde neredeyse sürekli intihar düşünceleri ile yaşıyordur. Finch’in ailesi depresyonunu anlamaz ve O da kendini dışlanmış hissettiriyordur. Diğer insanların intiharları hakkındaki eğlenceli gerçekleri ve intihar yöntemlerini bilgisayarına not ediyordur. Bir okul projesi ile Finch ve Violet arasında bir ortaklık başlar. Proje için Indiana Eyaletini keşfe çıkmaları gerekiyordur. Finch Violet’i düşünmeye başlar, onu Facebook’ta araştırır, kız kardeşinin kazası hakkında bilgiler edinir ve onunla çevrimiçi sohbet eder.

Hayatın Kıyısında

Advertisement

Yakınlaşma Başlıyor

Finch ve Violet, projeleri için önemli veya olağandışı yerleri görmek üzere Indiana’yı dolaşırlar. Birçok yer gezerler ve önemli olan gezdikleri yerden ziyade dolaşmanın verdiği keyiftir. İkisi arasında romantik bir ilişki başlar ve aşık olurlar. Sonunda Finch, Violet’i arabaya binmeye ve dokuz ay önce kız kardeşinin ölümünden sonra ilk kez tekrar yazmaya başlamak ikna etmiştir. Violet, kız kardeşinin ölümü hakkında konuşmaya başlar. Bu ebeveynlerinin yapmayı başaramadığı bir şeydir. Sonuç olarak, Violet iyileşmeye başlar.

Ancak Finch daha da kötüye gidiyordur. Tanısı konulmamış bir bipolar bozukluğu vardır ve bu sebepten duygularını ya çok yüksekte yada çok alçakta yaşıyordur. Olağan dışı heyecanlı ve coşkulu dönemler ile yoğun depresif dönemler arasında gidip geliyordur. Ayrıca babası tarafından dövülmekte ve okulda zorbalığa maruz kalmaktadır. Üstelik teşhis konulmasını da reddeder çünkü etiketler onun sıkışmış hissetmesine sebep oluyordur. Hayatındaki parlayan tek nokta Violet ile olan ilişkisidir.

Indiana’yı biraz daha birlikte dolaşırlar; ancak bir keresinde Violet’in ertesi sabaha kadar eve gelemediği bir günde, Violet’in ebeveynlerini çok sinirlenir ve Finch ile görüşmesini yasaklar.

Bu, Finch’in hayatının aşağı doğru giden sarmalının başlangıcı olur ve sonunda okuldan kovulur. Bazen Violet’i görmesine rağmen, Finch kötüleşen depresyonunu ondan kolayca gizleyebilir. Violet durumun ciddiyetinin farkında değildir ve Finch’in kendisine olan ilgisini kaybettiğinden endişelenir.

Hayatın Kıyısında

Finch’in Durumu Kötüleşiyor

Kötü geçen bir gecede, Finch hayatına son vermeye karar verir. Bir avuç uyku hapı içer, ama anında pişman oluyor. Acil servise gider ve midesini yıkatır. Bundan sonra, yakındaki bir kasabadaki bir intihar destek grubundan yardım almaya çalışır. Orada, okuldan tanıdığı başka bir kız olan Amanda ile karşılaşır. Amanda Finch’in intihar girişimini ve durumunu Violet’e anlatır. Violet endişe duyar ve yardım etmeye çalışır. Finch ise Violet’in endişelerinden dolayı öfkelenir. Onu en iyi Violet’in anlaması gerektiğini düşünür ve ikili büyük bir kavga eder.

Advertisement

Finch evden kaçar ve onu arayan tek kişi Violet gibi görünüyordur. Finch Violet’e gizemli mesajlar gönderir. Bu sırada projelerindeki henüz gitmedikleri yerleri ziyaret ediyordur. Ancak Violet bu mesajların anlamını anlamaz.

Kaybolduktan bir ay sonra, Finch tanıdığı herkese bir veda e-postası gönderir. Violet panikler ve Finch’in gezdikleri yerlerinden biri olan Mavi Çukur’da (Blue Hole) intihar ettiğini fark eder. Oraya gider, haklı olduğunu anlar ve perişan olur. Daha sonra Finch’in gönderdiği mesajları deşifre etmeyi başarır. Birlikte gitmeleri gereken son yerde, Finch onun için bir şarkı yazmıştır. Kitap, Violet’in Finch’le yüzmeye gittiği ve ona bir huzur duygusu veren Mavi Çukur’da yüzmeye gitmesiyle kapanır.


Leave A Reply