Hayatta Gerçek Yol Gösterici Bilimdir Sözünün Açıklaması

0
Advertisement

Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği Hayatta gerçek yol gösterici bilimdir ne demektir, sözün anlamı, hakkında kısa yazı, kompozisyon.

HAYATTA EN GERÇEK YOL
GÖSTERİCİ, BİLİMDİR.
(Atatürk)

Yaşadığımız çağ, olağanüstü başarılar, yenilikler, buluşlar çağıdır. Dünyamız, bu düzeye, bilimin öncülüğünde yükselmiştir.

Şöyle, çevrenize bir göz atınız. Pek uzağa gitmeye de gerek yok, evinizin içindekileri görmek yeter. Şu buzdolabı, çamaşır makinesi, radyo, televizyon, teyp, pikap nasıl yapıldı? Bütün bu aygıtları, araçları çalıştıran, karanlık odaları aydınlatan elektrik nasıl çıktı ortaya? Dünya yaratıldığından bu yana, suda, kömürde, petrolde saklı duran bu gizli güç nasıl bulundu? Ansiklopedileri, kitapları açıp incelerseniz, bunların hemen ortaya çıkmadığı, sürekli deneyler, araştırmalar sonucu doğduğunu görürsünüz. İşte, bu deneyler, araştırmalar dizisine bilimsel çalışmalar diyoruz. Çalışmalar sonunda varılan genel doğrulara; dünyanın her yanında aynı sonucu veren bulgulara, kurallara da bilim diyoruz.

Bilim dışındaki her şeyin doğruluğu kuşkuludur; bizi yanıltabilirler. Bize yol gösteren babamız, annemiz, kardeşimiz, ya da çok değer verdiğimiz bir yakınımız olabilir. Eğer bunların söyledikleri bilime dayanmıyorsa, gösterdikleri yol, bizi amacımıza ulaştırmaz. Bizleri yönetenlerin gösterdikleri yol, eğer kaynağını bilimden almıyorsa, karanlık; çıkmaz bir yoldur.

Ulusumuz, uzun bir süre, yönetenlerin, yani padişahların, bilime sırt çevirmeleri nedeniyle geri kalmıştır. Birçok buluşlar ve yenilikler, ancak Cumhuriyet yönetimine kavuştuktan sonra, yurdumuza gelebilmiştir.

Advertisement

Kişiler ve toplumlar, bilimin sesine; yani ortaya konulan şaşmaz doğrulara kulak verdikleri ölçüde ilerleyebilirler. Bilim dışı boş şeylere inananlar, oldukları yerde sayarlar.


Leave A Reply