Hayvan Hücresi Modeli Örnekleri, Hayvan Hücresi Modeli Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Okul projeleri için hazırlanmış değişik hayvan hücresi modelleri. Hayvan hücresi modeli nasıl yapılır? Örnekler, resimler.

Hayvan Hücresi Modeli Örnekleri Nasıl Hayvan Hücresi Yapılır?

Biyoloji projeniz için hayvan hücresi modeli yaparken oyun hamurları, değişik yiyecekler, şekerlemeler ve materyalleri kullanabilirsiniz. Önemli olan biraz yaratıcılık katmak.

Modeli hazırlamadan önce hayvan hücresinin özelliklerini ve hayvan hücresinde bulunan organelleri bilmek gerekir. İlk olarak hayvan hücresi ve organelleri şekilleri hakkında bilgi vererek size yardımcı olmaya çalışalım.

Hayvan hücreleri yuvarlak olma eğilimindedir ve merkezde çekirdek olarak bilinen geniş bir küre olduğuna dikkat edin. Çekirdeğin ortasında nükleol olarak bilinen daha küçük bir küre vardır. Çekirdeğin dışı ile nükleol arasındaki alan kromatindir.

Advertisement

Hücrenin etrafındaki hücreyi bir arada tutan bir plazma zarı vardır.

Hücre içindeki parçaları inceleyin. Mikrofilamentler, genellikle üçlü kümelere katılan küçük ipliklerdir. Diğer taraftan, mikro tüpler, hücre boyunca serpiştirilmiş tek ipliklerdir. Golgi kompleksi üst üste dört ya da beş solucan gibi görünür.

Endoplazmik retikulum labirenti andıran garip şekillere sahiptir.

Hücre içinde küçük dairesel yapılar olan lizozomlar vardır. Ayrıca mitokondri, fasulyeye benzeyen organellerdir. Plazma zarının yakınında bulunan vezikül ovaldir.

Advertisement

Bir hücre modeli projesini çeşitli malzemelerden yapabilirsiniz. Belki de en iyi seçenek yiyecekleri ve yiyecek kaplarını kullanmaktır. Hücre zarı için, yuvarlak saydam (örneğin cam) bir pişirme kabını kullanabilirsiniz. Bu nedenle bitmiş ürününüz, diyagramlarda gösterildiği gibi bir hücrenin enine kesitine benzeyecektir. Açık renkli bir jelatin ideal bir sitoplazmayı oluşturur çünkü “organelleri” içine yerleştirebilirsiniz ve görünmeleri engellenmez.

Ayrıca, hücrenizi etiketlemek de isteyeceksinizdir. Kürdan bu işi yapabilir. Kağıt parçalarına, organellerin adını yazdıktan sonra kürdan veya çubuklara yapıştırarak hücreye yerleştirebilirsiniz..

Organeller

Organeller için meyve veya şeker parçaları kullanmayı deneyin. Örneğin, mitokondri kabaca oval şekilli olduğundan oval kurabiye veya şeker kullanabilirsiniz. Çekirdek sıkıştırılmış kromozom telleri içerir, bu nedenle pişmiş spagetti yeterli olabilir. İşin püf noktası, modelinize dayandığınız şemaya sadık kalmaktır.

Hayvan hücresi modeli

Hayvan Hücre Projesi

Bir hayvan hücresinin yapısal ve işlevsel olarak bir bitki hücresinden farklı olduğuna dikkat edin, bu nedenle tek bir proje hem hayvan hücresini hem bitki hücresini kapsayamaz. Bir bitki hücre modeli, basit bir şekilde bir hayvan hücre modelinden farklı olacaktır. Bitki hücreleri hücre duvarlarına sahiptir, kare şeklinde olma eğilimindedirler ve yeşil renklerini veren kloroplastlara sahiptirler; hayvan hücreleri yuvarlakçadır ve sentriollar içerir.

Eklenecek Organeller

En azından, bir çekirdek, biraz mitokondri, endoplazmik retikuum, Golgi cisimleri, sentrioller ve vakuoller göstermek isteyeceksiniz. Bunların bir hücre içinde fiziksel olarak nasıl ve ne kadar sayılarla dağıldığına dair bir fikir edinmeye çalışın. “Organelleri” eklemeden önce jelatin kısmını yaklaşık 90 dakika soğutun ve ardından devam eden modeli buzdolabına yaklaşık üç saat daha koyun.

Model bittiğinde, organelleri kürdanlarınızı veya çubuklarınızı kullanarak etiketleyin.

Advertisement


Leave A Reply