Hayvanlar Aleminin Özellikleri

0
Advertisement

Hayvanlar aleminin özellikleri nelerdir? Hayvanlar alemi nasıl tanımlanır hayvanlar alemi genel özelliklerinin maddeler halinde sıralandığı sayfamız.

Hayvanlar Alemi

Hayvanlar Aleminin Özellikleri

Hayvanlar okyanus diplerinden, yüksek dağlara kadar yaygın bir dağılım gösteren canlı topluluğudur. Çevremizde gördüğümüz canlılardan, hangilerinin hayvanlar aleminde incelendiğini kolaylıkla ayırt edebilmekteyiz.

Ancak sünger gibi bazı canlıların, hayvan veya bitkilerden hangi grupta incelendiğinin tespiti zor olmaktadır.

Bu nedenle hayvanların genel özellikleri ve diğer canlı gruplarından farkları, birkaç madde halinde aşağıda verilmiştir:

1- Bütün hayvanlar, ökaryotik ve çok hücrelidir.

Advertisement

2- Hayvanlar heterotrof özellik gösterir. Çoğu, besinlerini vücut içerisine aldıktan sonra sindirir.

3- Hayvanların çoğu, hayatlarının belirli dönemlerinde hareketlidir.

4- Çoğu hayvan, iyi gelişmiş bir sinir sistemi ve duyu organlarına sahiptir.

5- Hayvanlar eşeyli olarak ürer. Yumurta ile spermin birleşmesinden oluşan zigot, belirli embriyonik safhalardan geçtikten sonra yavru canlıyı meydana getirir.

6- Basit yapılı küçük hayvanlar; gaz alış verişi, dolaşım ve boşaltım gibi olayları difüzyon ile gerçekleştirirken, yüksek yapılı hayvanlarda, özelleşmiş yapı ve sistemler bulunur.

Vücut yapılarında omurga bulunduran canlılara omurgalı hayvanlar denmektedir. Kedi, köpek, at, kurbağa ve balıklar bu gruba girer.

Advertisement

Hayvanların çoğunluğunu oluşturan omurgasız hayvanlar da ise, vücut yapılarında omurga bulunmaz. Omurgasız hayvanlara örnek olarak; sünger, deniz anası, böcek veya yumuşakçaları verebiliriz.


Leave A Reply