Hayvanlar ve İnsanlarda Yüzme ve Dalış Teknikleri Hakkında Bilgi

0

Yüzme ve dalış nedir? Hayvanlar ve insanlar nasıl yüzer, nasıl dalar? Hayvanlar ve insanlarda yüzme ve dalış teknikleri hakkında kısaca bilgi.

yüzmek

Kaynak: pixabay.com

Yüzme Ve Dalış; Yüzme ve dalış, hayvanların suda yol alma yöntemlerinden ikisidir. Çok fazla hayvan türü yüzebilir; kirpiler, inekler ve hatta köstebekler bile yüzebilir.

Yüzebilmek için bir hayvanın suyu geriye ve aşağıya (suyun üstünde kalabilmek için) itmesi gerekir. Suyu etkili şekilde itebilmek için uygun şekle girmiş bir bedene (torpidoya benzer bir şekle) ihtiyaç duyar. Böylece su, vücudunun etrafından kolaylıkla geçebilir.

İnsan teknikleri

İnsanlar başarılı yüzme teknikleri geliştirmişlerdir. Bu tarzlardan dördü, yarış sporlarında kullanılmaktadır.

Kurbağalama yüzüşte en fazla hareketi bacaklar yapar. Ayaklar makas şeklinde birleştirilir. Serbest yüzmede suyun üzerinde yatılır, hem ayaklar hem de kollarla yüzme desteklenir. En hızlı ve etkili yüzme türüdür. Sırtüstü yüzmede yüzücüler sırtlarının üstünde yüzerler. Kolları kafalarının arkasından omuzlarının bulunduğu bölgeden suya girerek kürek hareketi yapar. Kelebek yüzme sadece yarışmalar içindir. Kollar suyun üzerinde öne doğru itilir ve bacaklar aşağı ve yukarı yunus gibi çırpılır.

Tüp yardımı olmaksızın insanlar sadece nefeslerini tutabildikleri sürece suyun altında kalabilirler (yaklaşık 3 dakika). Tüp taşınabilir oksijen kaynağıdır. Fransız su altı araştırmacısı Jacques Cousteau tarafından 1940’larda icat edilmiştir.

Yüzme iyi bir spor türüdür, özellikle yaşlılar ve engelliler için vücut su tarafından taşındığından iyi bir egzersiz dalıdır. Kasları ve eklemleri çalıştırırken uzuvlara az baskı uygular. Kalp ve akciğerleri güçlendirir.

yüzmek

Kaynak: pixabay.com

Hayvan teknikleri

Hayvanların genellikle ayakları ya da bazen tüm bacak ya da kollan suyun büyük bir kısmını itmeye uygun kürekler gibidir. Kaplumbağalar ve fokların yassı kollan, yunus ve balinaların büyük kuyrukları vardır. Balıkların yüzgeçleri; ördekler, martılar ve su samurlarının perdeli ayakları vardır. Küçük karidesler ve su böceklerinin çoğunun bacaklarında kısa ve fırça gibi sert püsküller bulunur. Bu püsküller de aynı kürek gibidir.

Denizanası ve mürekkep balığı gibi bazı yüzücü hayvanlar suda jet ilerleme tekniğini kullanırlar. Bu yöntem suyu torbaya benzer gövdelerinin içine çekmek ve dışarı itmekle ileri doğru bir hareket sağlamaktan ibarettir.

Suda yaşayan hayvanların çoğu ve bazı kuş türleri, yiyecek bulmak için suya dalarlar. Solungaçlı hayvanlarda su içinde seviye değiştirmek sorun olmaz; çünkü oksijeni sudan da alabilirler. Ancak memeliler oksijeni sadece havadan alabilirler, kendilerini kanda yükselmesi olası ve tehlikeli nitrojen seviyesinden sakınmaları gerekir. Bunun için dalmadan önce derin bir nefes alırlar. Bu, kaslarına oksijen taşır ve akciğerlerdeki hava seviyesini düşürür. Akciğerlerinde daha az havayla suyun kaldırma kuvvetine biraz daha fazla karşı gelebilirler ve dalmak daha kolay olur. Dibe dalan tüm memeliler, nefeslerini uzun bir süre tutabilirler. Kaybettikleri oksijeni geri toplamak ve suyun yüzeyine dönmek için ayaklarını çırparak yüzeye çıktıktan sonra derin derin nefes alırlar.

Yaklaşık 80 kuş türü besin için suya dalar. Burada görülen sıradan yalı-çapkınları, balıkları ve deniz böceklerini yakalamak için dışarıdan yüksek bir hızla suya dalarlar.


Leave A Reply