Hayvanları Koruma İle İlgili Yazı

15

Hayvanları Korumanın önemi, hayvanların yararları, Hayvanları Koruma günü ile ilgili kısa bir yazı örneğinin yer aldığı sayfamız.

Hayvan Sevgisi, koruma

Advertisement
HAYVANLARI KORUYALIM

Canlılar dünyasının büyük bir bölümünü hayvanlar oluşturur. Hayvanlar, insanların en büyük yardımcısıdır. Bizler, hayvanların etinden, sütünden, yumurtasından, derisinden yararlanırız.

Hayvanların beslenmemize, sağlıklı büyümemize katkıları olduğu gibi, hastalandığımızda iyileşmemize de katkıları vardır. Tedavide kullanılan bazı serumlar hayvanlardan elde edilir. Ayrıca tıpla ilgili bazı deneyler hayvanlar üzerinde denendikten sonra insanlara uygulanır. Hayvanların yararları bunlarla bitmez. Kedi, köpek, balık gibi hayvanlar hayatımızı renklendirir ve bize neşe verirler.

Hayvan sevgisi ilk kez 1825 yılında İngiltere’de Hayvanları Koruma Birliği’nin kurulması ile resmi bir nitelik kazanmıştır. Zamanla dünyanın her yerinde, Hayvanları Koruma Dernekleri kurulmuştur. Tüm derneklerin ortak kararı ile “4 Ekim“, Hayvanları Koruma Günü olarak kabul edilmiştir.

Ülkemizde de Hayvanları Koruma Dernekleri vardır. Bu derneklerin ilki 1924 yılında kurulmuştur. Bu derneklerin amacı, hayvanları korumak, hayvan sevgisini yaygınlaştırmak ve nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına almaktır.

Advertisement


15 yorum

  1. serpil deliktaş on

    ben yıldız parkına kızımla birlikte ördek yolladım ördeye baktım büyümüştü evde zor olmuştu onun kendi gibi ördeklerle yaşamasını n daha uygunolduğunu düşündüm havuzuda vardı fakat 1 hafta geçti mutsuz olursa alacaktım gittiğimde onun martı tarafından kaçırıldığını ögrendim bakıcı söyledi okadar ördeğin arasından benimki kamera çekmiştir mutlakaa vicdanım susmuyor orada neler olduğunu öğrenebilirmisiniz

Leave A Reply