Hayvanların Bakımı Korunması ve Sevgisi

1

Hayvanların bakımı ve korunması neden önemlidir? Hayvan sevgisi, hayvanlara karşı olması gereken davranış biçimleri, hayvanların önemi.

hayvan sevgisi

Advertisement

HAYVANLARIN BAKIMI:

Hayvanların bakımı: Hayvanların bakımında beslenmenin önemi büyüktür. Yetiştirdiğimiz evcil hayvanların ayrı özellik taşıyan türleri vardır. Bu yüzden beslenmeleri de değişiktir. Hayvanları beslemede en önemli nokta onları iyi tanımaktır. Sağlıklı olmalarını sağlamak ve verimlerini artırmak için, türlerine uygun yemleri (besin maddelerini) seçmeliyiz. Yemlerini yeteri kadar vermeliyiz. Birbirlerinin yemlerini yememeleri için gerekli tedbirleri almalıyız. Günün belli zamanlarında besinlerin verilmesine dikkat etmeliyiz. Yine belli saatlerde sularını vermeliyiz. Besin maddelerinin bozulmaması ve temiz olması çok önemlidir. Rastgele besinlerle hayvan beslemek doğru değildir. Önemli olan, hayvanların sağlıklı bir şekilde beslenmesidir.Sağlıklı hayvanların verimi de yüksek olur.

hayvan sevgisi

Hayvan Barınakları:

Hayvan yetiştirdiğimiz ahır, ağıl, kümes gibi barınaklar daima temiz olmalıdır. Bol ışık ve güneş almalıdır.Tabanı kuru ve temiz olmalıdır. Barınakların büyüklüğü, yemlikleri hayvan sayısına uygun biçimde yapılmalıdır. Sık sık temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

hayvan sevgisi

Advertisement

Hayvan Sağlığı:

Hayvanların bilinçli ve bilgili biçimde beslenmesi ve barınaklarının yapılması sağlıklı olmalarında önemlidir.

Hayvanların vücut temizliği sağlıklı olmalarını sağlar. Hastalıklara karşı gerekli tedbirler zamanında alınmalıdır. Bulaşıcı hastalıklara karşıları zamanında yapmalıyız. Çevremizdeki veteriner ve hayvan sağlığı uzmanlarının uyarı ve direktiflerini eksiksiz olarak yerine getirmeliyiz. Zaman zaman sağlık kontrolleri yaptırmalıyız.

Hayvan hastalıklarında yanlış ve bilimsel olmayan usullere kesinlikle başvurmamalıyız. Uydurma ilaçlar kullanmamalıyız. Kendi sağlığımız gibi onların da sağlığına çok dikkat etmeliyiz.

hayvan sevgisi

HAYVANLARIN KORUNMASI:

Hayvanların sağlıklı bir şekilde yaşamalarını, çoğalmalarını sağlamak için korunmaya muhtaçtırlar. Yiyeceklerini, içeceklerini düzenli bir şeklide vermek, aşılarını zamanında yaptırmak onların sağlıklı bir şekilde yaşamalarını ve korunmalarını sağlar. Ayrıca kazalardan korumak, çoğalmalarına engel olan davranışları yapmamak gerekir.

Avcılık bilinçli yapıldığı zaman zevkli bir spordur. Ancak kanunlara uymayan yasak avcılık, hayvan türlerinin azalmasına sebep olur. Yumurtası yuvadayken, karnında yavrusu varken hayvanları avlamak insanlığa sığmaz. Amacımız onların çoğalmasını ve tehlikelerden uzak yaşamalarını sağlamaktır.

Advertisement

Hayvanlara tuzak kurmak, acı veren davranışlarda bulunmak, yuvalarını bozmak en kötü ve zararlı davranışlardır. Onları korkutmak, ürkütmek, dövmek, eziyet etmek doğru değildir. Hele sapanla kuş vurmak çok yanlış bir harekettir.

Ormanların, çeşitli hayvanların barınağı olduğu unutulmamalıdır. Ormanları korumak burada yaşayan hayvanları da korumaktır. Hayvanları tek başımıza korumak yeterli sonuç vermez. Önemli olan insanların birlik ve beraberlik içinde hayvanları korumasıdır.

hayvan sevgisi

HAYVAN SEVGİSİ:

Sevgi, insanlığın bir ölçüsüdür. Hayvanları sevmek yüce bir duygudur. Sevilen şey, korunur ve yaşatılır. Hayvanları korumak, yaşatmak, beslemek, bakmak, onlara duyulan sevginin sonucudur. Hayvan sevgisi kazanılacak en büyük mutluluktur. Hayvan sevgisini öğrenelim, öğretelim ve nesiller boyu sürmesi için gerekenleri eksiksiz yerine getirelim.

4 Ekim Hayvanları koruma gününde okullarımızda, sınıflarda günün anlam ve önemi üzerine durulur. Hayvanların faydaları belirtilir. Bakımı ve korunması için yapılacaklar üzerinde durulur. Özellikle hayvan sevgisinin doğması ve yayılmasına çalışılır. Hayvanlarla ilgili şiirler, güzel sözler, şarkılar söylenir. Resimler yapılır, yazılar yazılır.


1 Yorum

Leave A Reply