Hayvanların Doğal Ortamdan Alınıp Kafeste Tutulmaları Hakkında 2 Görüş

0
Advertisement

Hayvanların doğal ortamlarından alınıp kafese atılmaları, kafeste tutulmaları hakkında iki farklı, bazı konularda yakın bazı konularda uzak iki farklı görüş.

Hayvanların doğal ortamlarından alınıp kafeste tutulmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Hayvanat bahçeleri sizce gerekli, yararlı mı yoksa hayvanlar için eziyet mi? Peki ya kafesteki kuşlar? Bu konuda birbirine kimi noktalarda yakın kimi noktalarda uzak iki görüşü paylaşıyoruz. Doğrusuna siz karar verin.

kafeste hayvan

1- Görüş

Pek çok hayvan, özellikle kaplanlar ve gergedanlar gibi nesli tükenmekte olan türler, ticari amaçlarla yasadışı bir şekilde öldürülüyor. Onları kafeste tutarak aslında yok olmalarını önlüyoruz. Örneğin, bazı hayvanat bahçelerinde, vahşi doğada bırakılırsa kaçak avcılar tarafından hedef alınabilecek nadir hayvanlar için üreme programları vardır.

Anakarada pandalar ve kaplanlar için parklar var. Ancak bu hayvanların sadece bir kısmı kafese kapatılır. Diğerleri parkı doğal bir ortamda dolaşmakta özgürdür. Orada iyi bakılıyorlar.

Bu, dünyanın en çok tehlike altındaki hayvanlarını korumanın pratik bir yoludur. Kafesler ayrıca diğer hayvanların ve ziyaretçilerin neden olduğu kaza sonucu yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir. Bir hayvanat bahçesini ziyaret eden birçok insan yaban hayatına nasıl davranılacağını bilmediğinden, hayvanlara, özellikle de sincap ve kuş gibi küçük türlere zarar verebilirler. Onları güvende tutmak ve ayrıca insanları aslanlar, kaplanlar ve ayılar gibi tehlikeli hayvanlardan korumak için kafeslere ihtiyaç vardır.

Advertisement

Bazı insanlar, hayvanların kafeslerde tutulmaları halinde doğal içgüdülerini kaybedebileceklerini iddia ediyor. Ancak iyi beslenmeleri ve büyük kafeslerde tutulması ciddi bir sorun olmaz.

Hayvanlar hem kendilerinin hem de insanların korunması için kafeslerde tutulmalıdır. Ancak insanların, hayvanlara zarar vermeleri veya zevk amacıyla kafeste tutulmaları kabul edilemez.

kafeste hayvan

2. Görüş

Hayvanat bahçeleri, kaçmalarını önlemek için neredeyse tüm hayvanlarını kafesler. Ancak hayvanlara – tehlikeli olmadıkları sürece – bu şekilde davranılmaması gerektiğini düşünmüyorum çünkü bu, insanları sebepsiz yere hapse atmaya benziyor.

Hayvanlar kapalı bir alanda kalmaya zorlandıklarında zihinsel sağlıkları etkilenebilir. Sıradan insanlar bile hayvanlarını kontrol etmek için bu acımasız yönteme başvururlar.

Kedi ve köpek gibi zararsız evcil hayvanlar kafese kapatılır. Birçok çiftlik hayvanında durum aynı. Örneğin tavuklar çiftliklerde yeterli yiyeceğe sahip olabilir, ancak etleri için öldürülmeden önce hapis hayatlarından ötürü acı çekerler. (Serbest dolaşım tavukları pek azdır)

Advertisement

Kafesli bir yaşam, evcil hayvanların sağlığını etkiler. Hareket etmek için yeterli boşlukları yok. Egzersiz yapmadıkları zaman kilo alırlar ve bu da hastalığa neden olabilir.

Köpek sahipleri, evcil hayvanlarını her sabah parka getirdiklerini söyleyebilirler. Ancak sorun şu ki, hayvan zamanının çoğunu kapalı bir alanda geçiriyor. Parktan döndükten sonra tekrar kilitlenecek. Bazı insanlar, hayvanların kafeslerde tutulmaması halinde kaçabileceklerini söylüyor. Bir evcil hayvanınız olduğunda ona bakmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Eminim ki insanlar çocuklarını bir odada kilitli tutmak istemezler. Hayvanlar tehlikeli olmadıkça kafeslerde tutulmamalıdır. Özgürlük, tek başına insanların ayrıcalığı olmamalı. Hayvanların da özgürlük hakları vardır.


Leave A Reply