Hayvanların faydaları ve Zararları Nelerdir?

0
Advertisement

Hayvanların doğaya ve insanlara faydaları ve zararları nelerdir? Hayvanların faydaları ve zararlı hayvanlar ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Hayvanlar AlemiHayvanların Faydaları

Hayvanların insanlara ölçüsüz faydası vardır. Bize yiyecek, giyecek sağlamaları, taşıma işlerinde yardım etmeleri bu faydaların başında gelir. İnsanlar, çok eskiden beri, kendi yapacakları şeyleri hayvanlara yaptırmayı öğrenmiş, hattâ onların duyularından bile faydalanmışlardır.

Köpekler bekçilik eder, keskin koku alma duyuları sayesinde avda insanlara yardımcı olurlar. Özel olarak eğitim gören köpekler körlere yol göstermekte kullanılır.

Bazı hayvanlar da inci, gomalaka, sedef, tutkal gibi faydalı maddeler verir. Böceklerin faydası bunlardan büsbütün başkadır. Bitkilerin polenleşme işinde faydalı olur, böylece meyvaların, sebzelerin ürün vermesini sağlarlar. Kuşlar zararlı böceklerin çoğunu yer. Solucanların da toprağı havalandırmakta büyük faydası vardır.

Birçok faydalı ilâçların yapımında da hayvanlar işe yarar, İnsanların tiroit bezi iyi çalışmazsa, hayvanların tiroit bezinden alınan salgılarla yapılmış ilâçlar kullanılır. Kan basıncını artıran adrenalin de gene hayvanlardan elde edilir. Şeker hastalığına tutulanlara verilen insülin de hayvanlardan sağlanır. Çiçek aşısı ineklerin vücudunda geliştirilir. «Serum» denen maddeler de gene hayvanların vücudundan elde edilir.

Advertisement

Hayvanların başka bir büyük faydası da çeşitli tıbbi deneylerde kullanılmalarıdır. Fareler, maymunlar bu alanda doktorlara çok faydalı olur. Bugüne kadar yapılan birçok faydalı keşiflerde hayvanların -çok önemli payı vardır. Ancak son dönemde hayvanların deneylerde kullanılması yasaklanmıştır. Ancak bugüne kadar hayvanların bu konuda yapmış olduğu yardımlar muazzamdır.

Zararlı Hayvanlar

Faydalı hayvanların yanında insanlara zararlı birçok hayvanlar da vardır. Bir defa, kaplan, pars gibi hayvanlar yırtıcılıkları, etyiyicilikleri bakımından tehlikelidir. Bugün bile Hindistan’da kaplanlar her yıl birçok insanı parçalar. Yılan, akrep gibi zehirli hayvanlar da birçok insanların ölümüne yol açar. Köpek balığı gibi birtakım balıklar da tehlikelidir. Öte yandan, sivrisinek, sinek gibi hayvanlar mikrop taşımaları bakımından çok tehlikelidir. İnsanların en büyük düşmanı da bazı pek küçük hayvanlardır. «Amip» denen tek hücreli hayvanlar amipli dizanteriye, bir başka tek hücreli hayvan uyku hastalığına yol açar. Trişin, solucan gibi hayvanlar da insanlara zararlı asalaklardır.

Ne olursa olsun zararlı olarak damgalanan bir çok hayvan aslında doğası gereği davranmaktadır. Unutulmamalıdır ki dünyaya ve çevresine insanlar kadar zarar veren bir canlı bulunmamaktadır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply