Heinrich Heine Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Heinrich Heine kimdir? Heinrich Heine hayatı ve eserleri ile ilgili olarak bilgilerin kısaca yer aldığı yazımız.

Heinrich HeineHeinrich Heine (13 Aralık 1797, Düsseldorf, Almanya – 17 Şubat 1856, Paris, Fransa)

Alman edebiyatının en tanınmış lirik şairlerinden biridir. Düsseldorf’ta doğdu. Fakir bir ailenin çocuğuydu. ilk öğrenimini Katolik papazlarının yanında yaptı. Daha sonra eline geçirdiği kitapları okuyarak bilgisini artırdı, ileride tüccar olmayı aklına koyduğu için, her şeyden çok yabancı dillere önem vermiş, kısa zamanda birkaç dil öğrenmişti. Ailenin zengin akrabalarından biri Heine’ye yardım etti, bir iş kurmasını sağladı.

Heine, yaradılış bakımından, tüccar olacak bir insan değildi. Fazla şüpheciydi. Maddeden çok hayale önem veriyordu, işlerini yürütemeyip tüccarlıktan vazgeçmek zorunda kaldı. Bu sıralarda Vercnica adında bir kızı sevdi. İlk defa ona bir aşk şiiri yazarak kalemini denedi. Veronica’dan sonra bir cellâdın Josepha adındaki kızına âşık olmuştu, onun için de bir sürü şiir yazdı.

Heine 1816’da Hamburg’a gitti. Onu orada da yeni bir aşk macerası bekliyordu. Ame-lia adındaki akraba kızı şaire büyük bir ilham kaynağı olmuştur.

Daha önce ticaret yapsın diye ona sermaye bulan akraba, bu sefer de Bonn Üniversitesinde hukuk okuması için ona para gönderiyordu. Heine, Bonn Üniversitesinden mezun olduktan sonra Göttelberg’e gitti. Orada da hukuk fakültesine devam etti. Fakat eski ve modern Alman edebiyatı ona daha çekici gelmişti. Universite’nin Alman edebiyatı bölümüne devaıVıa başladı. İlk şiir kitabı bu sıralarda çıktı. 1823’te de «Almansor» ve «Ratcliff» adındaki dramlarını yayınladı. Harz Dağları’na, Kuzey Denizi’ne yaptığı bir seyahat «Reisebilder» (Yolculuktan Çizgiler) adındaki eserine konu teşkil etti. Bu eser 1826’da yayınlandı, Heine’ye birdenbire ün sağladı. Alman gençliği bu eseri çok beğenmişti. Heine’nin 1827’de yayınladığı «Buch der Lieder» (Şarkı Kitabı) da aynı şekilde çok beğenildi. Birçok besteciye ilham veren şarkılarının yanında tarihî, felsefi, mizahi eserleri de önemli bir yer tutarsa da Heine asıl şiirleriyle tanınır.

Advertisement

Heine 1831’de Paris’e gitti, orada yerleşti. Alman gençliğinin hürriyet savaşmasına kalemiyle katıldı. 1848’de frengiye yakalandı. Bir süre sonra yatalak oldu. «Çarşaflı mezarını» dediği yatağında da çalışmaktan geri kalmıyordu. En sonunda gözleri de kör oldu. Fakat şair cesaretini, çalışma azmini kaybetmemişti. Şiirlerini baş ucunda bekleyenlere söyleyip yazdırarak çalışmalarına devam ediyordu. 1856’da Paris’te öldü. En ünlü eseri Almanlar’ın Lorelei efsanesini anlatan şiirdir.


Leave A Reply