Helmut Schmidt Kimdir?

0
Advertisement

Helmut Schmidt Kimdir? Helmut Schmidt hayatı, biyografisi, siyasi yaşamı ile ilgili bilgi.

Helmut Schmidt

Helmut Schmidt Kimdir?

Helmut Schmidt; Alman devlet adamıdır (d. Hamburg, 1918 – ö. Hamburg 10 Kasım 2015).

Bir öğretmenin oğlu olan Helmut Schmidt, Lichtwark Lisesi’nde öğrenim gördükten sonra Hitlerjugend’in (Hitler Gençliği) deniz bölümlerinden birine girdi, ama 1936’da buradan ayrıldı. İkinci Dünya savaşı sırasında askere alınan Schmidt, Wehrmacht’ta (Savunma Gücü) savaştı ve topçu teğmeni olarak savaşı bitirdi. Savaştan sonra, Hamburg Üniversitesi’nde iktisat öğrenimini tamamladı ve Sosyal Demokrat Parti’nin (S.D.P.) gençlik örgütünde etkin olarak yer aldı. 1953-1962 yılları arasında milletvekili olarak görev yaptı.

1965’te yeniden aynı görevi üstlendi. 1967’de parlamentodaki sosyal demokrat grubun başkanı oldu, 1968’de S.D.P’nin başkan yardımcılığına getirildi. 1969’da sosyal liberal hükümette savunma bakanlığı, Temmuz 1972’de Kari Schiller’in istifası üstüne maliye ve iktisat bakanlığı görevlerinde bulundu. 1974’te, S.D.P. tarafından, istifa eden Willy Brandt’ın yerini alacak kişi olarak seçildi ve başkanlığa getirildi. 3 Ekim 1976’da S.D.P. meclisteki çoğunluğu yitirmesine karşın Hür Demokrat Parti’yle (H.D.P.) birleşerek çoğunluğu az farkla elde edince, Schmidt bu koalisyon sonucu başbakanlık görevini sürdürdü. 1980 seçimlerinde oyların % 48,5’ini alarak Frantz joseph Strauss’u geride bıraktı. Schmidt iç siyasette iktisadi dengeyi korumaya çalıştı ve enflasyonla mücadele etti. Brandt hükümetinin reform programının temel noktalarını, özellikle maliye ve ortak yönetime ilişkin reformları değiştirmedi. Dış siyasetteyse, NATO yanlısı olarak, Avrupa birliği görüşünü, A.B.D’yle ittifak yapılması temeline dayandırdı.

Nükleer füzelerin yerleştirilmesine karşı yapılan gösteriler, işsizliğin artması, iktisadi alanda ortaya çıkan çeşitli güçlükler Schmidt’in durumunu sarstı. 1 Ekim 1982’de H.D.P’nin çekilmesi sonucunda meclisten güvenoyu olamayınca, başbakanlık görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Advertisement

1983’te S.D.P kongresinde ağır yenilgiye uğrayan Schmidt siyasetten çekildi ve haftalık bir derginin yayın yönetmenliği görevini üstlendi. 2015 yılında hayata veda etti.


Kaynak – 2

Helmut Schmidt;Alman politikacısı ve iktisatçısıdır (d. Hamburg 1918 – ö. 10 Kasım 2015, Hamburg).

ikinci Dünya Savaşı sonrasında, yanda kalan iktisat öğrenimini Hamburg Üniversitesi’nde tamamladı (1946-1949). Öğrenimi sırasında Sosyal Demokrat Parti’ye üye oldu (1946). Hamburg Eyalet Hükümeti Ulaştırma Bakanlığında yöneticilik yaptı. 1953-1962 arasında SDP’den Federal Meclis’te (Bundestag) Hamburg milletvekili olarak bulundu, bu göreve 1965’te yeniden seçildi. 1967’de, SDP meclis grubu başkanlığına; 1968’de, SDP genel başkan yardımcılığına getirildi. SDP Hür Demokrat Parti Koalisyon Hükümeti’nde, savunma (1969-1972), maliye (1972-1974) bakanlıkları görevlerinde bulundu.

Dönemin başbakanı Willy Brandt’ın özel kalem müdürünün, Demokratik Almanya adına casusluk yaptığı skandalinin patlak vermesi üzerine istifa eden Brandt’ın yerine, parti meclisi tarafından başbakan seçildi; bu görevini, aralıksız Ekim 1982’ye kadar sürdürdü. Hür Demokrat Parti’nin 13 yıllık koalisyon ortaklığından çekilmesi sonucu, parlamentodan güvenoyu alamayınca istifa etmek zorunda kaldı. Mart 1983 genel seçimlerinde, SDP’nin oy kaybına uğraması, ülkesine nükleer başlıklı füzelerin yerleştirilmesi konusunda, partisinin sol kanadıyla ters düşmesi, sağlığının bozulması vb nedenlerle Ekim 1983’te parti başkanlığından da istifa ederek faal politikadan çekildi. Die Zeit adlı derginin yöneticiliğini üstlendi.

Başbakanlığı sırasında, Willy Brandt’ın başlattığı, Doğu Bloku ile yumuşama politikasını sürdürmekle birlikte, NATO içinde, ABD’nin en güvenilir destekçisi oldu; enerji kullanımı konusunda kömüre ağırlık verdi; bütçede kısıntı yoluna gitti; işsizliğin azaltılması için çaba gösterdi. Mayıs 1976’da Türkiye’ yi ziyaret etti.

Advertisement


Leave A Reply