Henri de Toulouse-Lautrec Kimdir?

0

Henri de Toulouse-Lautrec Kimdir? Henri de Toulouse-Lautrec hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Henri de Toulouse-LautrecHenri de Toulouse-Lautrec;Fransız ressamdır (Albi 1864-Bordeaux/ Château de Malrome 1901).

Advertisement

Soylu bir Fransız aileden gelmekteydi. Özel öğrenimini, 1873’te ailesinin Paris’e yerleşmesi üzerine okulda sürdürmeye başladıysa da sağlık nedenleriyle ev eğitimine dönmek zorunda kaldı. Kemiklerinde doğuştan varolan biçim bozukluğu gelişmesini geciktirirken kırılan bacaklarının gelişmemesi yüzünden sakat kaldı. Küçük yaştan beri ilgi duyduğu resme bağlandı. Dengesi bozuk olan babasından ilgi göremediği için, büyük bir sevgiyle annesine yaslandı. 1882’de Paris’teki Leon Bonnat’ın atölyesine girdi. 1883’te Fermand Cormon’un atölyesine geçti. Van Gogh ile tanışması, onun bir süre Van Gogh’ un kendine özgü tarama tekniğinden etkilenmesine yol açtı. Çok geçmeden daha özgür davranan Manet ve Degas gibi usta ressamların etkisinde kalarak akademik çalışmadan uzaklaştı.

Bundan sonra Montmartre’a yerleşti. Günlerini kahve, bar ve dans salonlarında geçirmeye başladı. 1887’de ailesinden gördüğü parasal yardımla kiraladığı bir atölyeye yerleşti. 1888’de geleneksel perspektif anlayışından uzaklaşarak çizgi ve renkten en az yararlandığı hareketli resim tarzının ilk büyük eseri olan Fernando Sirki’nde: Kadın At Cambmazı adlı eserini, yaptı. 1891’de taş baskı çalışmalarına yönelerek ilk afiş çalışması olan La Goulue Moulin Rouge’de eserini gerçekleştirdi. Bir anda ünlendi, taş baskı tekniğiyle gerçekleştirdiği çalışmalarını sürdürdü. Afiş tasarımcılığına duyduğu ilgiyle birleşen Japon baskı sanatının etkisi desenle serbest fırça vuruşlarını birleştirdiği kendine özgü bir resim tarzını geliştirmesine yöneltti. 1890’dan sonraki olgunluk dönemi çalışmalarında yaşamının büyük bölümünü geçirdiği bar, tiyatro, kabere ve randevu evlerini konu alan resimler yaptı.

İlkini 1891’de Moulen Rouge için gerçekleştirdiği afişleriyle bu sanata yeni bir boyut kazandırırken afişin bağımsız bir anlatım aracı niteliğini kazanmasında etkili oldu. O güne kadar yalnızca bir zanaat olarak görülen taş baskının, bağımsız bir sanat olarak değerlendirilmeye başlanmasında etkili oldu. Aşırı alkolün yanı sıra, frengiye de yakalandı ve 1899’de Neuilly-sur-Seine’deki bir bakımevine kapatıdı. Yeniden içmeye başlayınca sağlığı iyice bozuldu. 1901’de ailesinin Malrome’ deki şatosuna çekilerek yağlı boya tablosu olan Amiral Viaud üzerinde çalışmaya başladı. Ancak bu eseri tamamlayamadan 37 yaşındayken öldü. Ölümünden sonra annesi tarafından Albi Kenti’ne bağışlanan eserleriyle Palais de Barbie’de Toulouse-Lautrec Müzesi kuruldu.

Başlıca eserleri: Fernando Sirki (1888), Moulin de la Galette’t Balo, Moulin Rouge’de Dans (1890), Matmazel Dihau Piyano Başında (1890), A la mie (1891), Moulin Rouge’da (1892), Jane Avril Dans Ediyor (1892) Au Saon de la Ruedes Maulins (1894), Barda (1898).

Advertisement


Leave A Reply