Henri Matisse Kimdir? (Kısaca)

0

Modern sanatın en büyük üstatlarından birisi kabul edilen ressam Henri Matisse hayatı ve eserleri hakkında kısaca bilgi veren yazımız.

Henri Matisse (31 Aralık 1869, Le Cateau-Cambrésis, Fransa – 3 Kasım 1954, Nice, Fransa)

Advertisement

Ünlü bir Fransız ressamı. Babası zengin bir buğday tüccarıydı. Annesinin resme çok hevesi vardı. Matisse de resim merakını ondan aldı. 21 yaşında, geçirdiği bir rahatsızlık sırasında resme başladı, belediye resim okulunda akşam derslerine devam etti. Sonra, Paris Güzel Sanatlar Okulu’ na geçti, Louvre Müze-si’nde kopyalar yaptı. Bir ara Cezanne’ın, neo-empresyonistlerin etkisinde kaldı. Daha sonra, Fauve’lar arasına karışmakla tamamiyle kendine öz bir şekilde ortaya çıktı. 1911-1912 yıllarında Fas’a yaptığı bir seyahatten sonra, fovistliği bıraktı, kübizme yöneldi. Birinci Dünya Savaşı’ndsn sonra Nice şehrine yerleşti, Akdeniz’in kuvvetli güneşi altında şen, cıvıl cıvıl resimler yaptı. 1919-1927 yılları arasnda «Odalık» adını verdiği resimlerle tam üslûbunu buldu. Kolay görünüşlü, sade, rahat, kıvrak, taze renklerle yüklü bir üslûptu bu. Uzun zaman dargın kaldığı Picasso ile taban tabana zıt bir çalışması, sanat anlayışı vardı.

Matisse, İkinci Dünya Savaşı boyunca Nice’ de kaldı. Bu sırada Venge Manastırı’nın süslemelerini yapan sanatçı 1948-50 yılları arasında Philadelphia, Paris, Nice ve Lucern gibi Amerika’nın, Avrupa’nın belli başlı şehirlerinde yeni resimlerini sergiledi.

Matisse’in etkisi bütün dünyaya yaygındır. Yabancı ülkelerden gelen pek çok öğrenci yetiştirmiştir. Eserleri dünyanın belli başlı müzelerinde, büyük koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Advertisement


Leave A Reply