Henrik Ibsen Kimdir? (Kısaca)

0

Ünlü Norveç’li şair ve tiyatro eseri yazarı olan Henrik Ibsen hayatı ve eserleri hakkında bilgiler. Henrik Ibsen kimdir kısaca.

Henrik Ibsen

Henrik Ibsen (20 Mart 1828, Skien, Norveç – 23 Mayıs 1906, Oslo, Norveç)

Ünlü bir Norveçli şair ve tiyatro yazarıdır. Skien kasabasında doğdu. Babası, bütün oralılar gibi, kereste ticareti yapıyordu. Çocuk 8 yaşındayken babası iflas etti. İbsen‘de yalnızlığa düşkünlük hayatının bu devrinde başlamıştır. Boyuna resim yapıyordu. 1842’ de din adamlarının idare ettiği bir okula verildi. Parasızlık yüzünden çalışmak zorunda kalınca, 16 yaşında, Grimmstad köyünde eczacı çıraklığına başladı. Beş yıl, bu 800 nüfuslu köyde yaşadı.

O tarihlerde Danimarka’ya bağlı bir memleket olan Norveç’te de bağımsızlık hareketleri başlamıştı. Ibsen uzun, ateşli bir şiirle, halkı ayaklanmaya kışkırttı. Bu gibi şiirleri şöhretini sağlamaya yardım etti. 1851’de, Bergen’de yapılan tiyatroya rejisör olarak girdi. Bir daha da tiyatro hayatını bırakmadı. Yılda bir, iki piyes yazıyordu. Yerli oyuncu yetiştirmek, sanatı Danimarka egemenliğinden kurtarmak için çalışıyordu.

Yalnız, «Aşk Komedyası» adındaki eserinde serbest sevişmeden yana göründüğü için yurttaşlarının hakaretine uğradı. Bunun üzerine, yurdunu bırakıp seyahate çıktı. Önce Venedik’e, sonra Roma’ya yerleşti. «Peer Gynt» ü orada yazdı. Mısır’da bulunduğu sırada, Kristiania’da oynanan «Gençler Birliği» adlı eserinin ıslıklandığını görünce kızdı, yedi yıl tiyatro eseri yazmadı. Münih’te, Viyana’da, Berlin’de yaşıyor, yurduna dönmüyordu. Eserleri, Avrupa’nın birçok dillerine çevrilip büyük sahnelerde oynanıyordu. Ibsen, on yıl dolaştıktan sonra, yurduna döndü, büyük gösterilerle karşılandı. Gürültü uyandıran birçok piyes daha yazdı, 1906 yılında, Kristiania (şimdiki Oslo) da öldü.

İbsen, tiyatrolarında daima bir tez, bir fikir ileri sürmüştür. Temel fikri toplumun kuruluşundaki bozukluktur. İnsanların fert olarak ahlâklarını düzeltmek gerektiğini, bunda da ölçünün toplum olduğunu ileri sürer. Piyeslerinin kuruluşu son derece sağlamdır. Klâsik Yunan tiyatrosunu çok iyi anlamıştır. Çağını çok etkilemiş, gerçekçi tiyatroyu kurmuştur. Eserlerini daha çok kadın kahramanlarla yürütür, konularını da gerçek hayattan alırdı. Tiyatroların eserlerinden «Peer Gynt», «Nora», «Brand», «Hortlaklar», «Yaban Ördeği», «Halk Düşmanı», «Deniz Kadını», «Hedda Gabler», «John-Gabriel Borkman» ülkemizde de defalarca oynanmıştır.


Leave A Reply