Henry Howard Kimdir?

0
Advertisement

I. Northampton Kontu ünvanını taşıyan ünlü İngiliz katolik soylusu Henry Howard’ın hayatı ile ilgili olarak kısa ve özet bilgiler.

Northampton (Kontu), Henry Howard (d. 25 Şubat 1540, Shottesham, Norfolk – ö. 15 Haziran 1614, Londra, İngiltere), acımasızlığı ve entrikaları ile tanınan İngiliz Katolik soylu.
Henry Howard
Surrey kontu şair Henry Howard’ın ikinci oğluydu. Kardeşi Norfolk 4. dükü Thomas Howard’ın İskoçya kraliçesi Mary ile evlenme planıyla ilgili mektuplarının ortaya çıkmasından sonra birkaç kez tutuklandı. Kraliçe I. Elizabeth döneminin sonlarına doğru, Robert Cecil ile işbirliği yaparak İngiltere tahtının vârisi İskoçya kralı VI. James’ in gözüne girmeye çalıştı. Bu amaçla Sir Walter Raleigh ve öbür rakiplerini kötüleyerek onlan düşman İspanya ile gizli anlaşma içinde gösterdi, iskoçya kralının I. James olarak İngiltere tahtına çıkmasından sonra 1603’te Özel Danışma Kurulu üyesi, 1604’te Cinque Ports yöneticisi (lord warden) ve Northampton kontu oldu.

Raleigh ve Lord Cobham’ın (1603), Guy Fawkes‘un (1605) ve Garnet’ın (1606) yargılanmalan sırasında yargıçlık yaparak mahkûm edilmeleri yönünde çalıştı. Kardeşinin torunu Frances Howard Essex’in kocasından boşanarak Somerset kontu Robert Carr’la evlenmesine yardımcı oldu. Böylece sarayda güçlü bir konum elde etti. 1614’te parlamentonun toplanmasına karşı çıkanlar arasında yer aldı, ardından James’in parlamentoyu dağıtması için üyeleri birbirine düşürmeye çalıştı. Aynı yıl hiç evlenmemiş bir Katolik olarak öldü.


Leave A Reply