Henry Paget Kimdir

0
Advertisement

18. yüzyılda yaşamış bir İngiliz askeri ve soylusu olan Henry William Paget Anglesey (Marki) hayatı hakkında kısa bilgiler

Henry William Paget Anglesey (Marki)
Henry William Paget Anglesey (Marki), İngiliz askeri (Londra 1768 – 1854).

Londra’daki Westminster ve Christ-Church Collegedaki eğitiminden sonra, Lord sanı alarak Avam Kamarası’na seçildi. 1801’de 7. Hafif Süvari Alayı Komutanlığı’na atandı. 1808’de korgeneralliğe yükseldi, ordu komutanı John Moore ile birlikte İspanya’da Napolyon ile yaptığı Corunna Savaşı’nda başarılı olamadı. 1812’de babasından Uxbridge Kontluğu kaldı. Belçika’da Napolyon ile yapılan son savaşta süvari birliğiyle İngiliz Ordusu’nun güvenli biçimde geri çekilmesini sağladı (1815).

Bir gün sonraki Waterloo Savaşı’nda Fransız ilerlemesini durduran saldırı sırasında yaralanarak bir bacağını yitirdi. Aynı yıl markiliğe yükseldi. 1818’de diz bağı nişanıyla (Knight of Garter) ödüllendirildi. 1819’da orgeneral oldu; 1827’de senato üyeliğine seçilerek, aynı zamanda Ordu Donatım İşleri Komutanlığı’na, 1828’de İrlanda Genel Valiliği’ne atandı. Katoliklere hoşgörü gösterdiği için görevinden uzaklaştırıldıysa da “Katolik Özgürlüğü Yasası” meclisten geçince yeniden İrlanda Genel Valisi oldu (1830). 1846’da mareşalliğe yükseldi.


Leave A Reply