Hentbol Hakkında Bilgiler – Tarihçesi ve Hentbol Oyunun Kuralları Nelerdir?

0
Advertisement

Hentbol sporu hakkında bilgiler. Hentbolun tarihçesi, nasıl ortaya çıkmıştır? Hentbol oyununun kuralları ve özellikleri nelerdir? Nasıl oynanır?

hentbol

Hentbol

Hentbol oyunu hakkında bilgi

Çok eski zamanlardan günümüze kadar gelebilmiş, sevilerek oynanan oyunlardan biri de hentbol oyunudur. Hentbol oyununun geçmişinin Antik Yunan’a kadar dayandığı bilinmekte, hatta bu oyunun ilk oynandığı zamanların milattan önceki 600’lü yıllar olduğu iddiası ortaya atılmaktadır.

Hentbol tarihçesine bakıldığında, bu oyunu oynayan Bizanslıların hentbola “harpaston” ismini verdikleri, Orta Çağ’da ise “top yakalama” adıyla anıldığı bilinmektedir. Ancak hentbol oyununun tamamen kurallarıyla hentbol olarak oynanmaya başlanması, 19. yüzyılda Almanya’da, İsveç’te ve Danimarka’da sahip olduğu son şekillenme sayesinde oluşmuştur.

Hentbol hakkında bilgi verilirken hentbol ile ilgili bilgiler araştırıldığında, 1848 yılında Danimarka asıllı bir beden öğretmeni olan Holger Nielsen’in Ortrup’ta yer alan okulunda bu oyun hakkında günümüzdeki kurallara benzer kurallar belirleyerek öğrencilerine oynatmaya başladığı ve ismine de “Handball spiel” adını verdiği görülmektedir.

Ancak oyun asıl son halini 1915 ve 1917 yıllarının arasında Berlin asıllı bir spor okulu müdürü olan Max Heiser isimli kişinin hentbol oyununun günümüzdeki esas alt yapısını belirleyen kişi olduğu söylenmektedir.

Bu süreçlerden sonra belli başlı kurallarıyla gittikçe yaygınlaşmaya başlanarak oynanan hentbol, Almanya’da kurulmuş olan Yüksek Beden Eğitim Okulu’nda verilen eğitimlerle birlikte pek çok hentbol antrenörü yetişmiş ve dünyaya hentbol sporunun yayılması sağlanmıştır.

Advertisement

Sonrasında ilerleyen yıllarda 1936 yılında ve 1952 yılında Olimpiyatlarda kendisine yer bulan hentbol, resmi olarak bir spor olarak 1972 yılında Olimpiyat sporu olarak kabul edilmiştir. Günümüz şartlarında 150 farklı ülkede bilinerek ve sevilerek oynanan hentbol, 8.000.000’a yakın lisanslı oyuncu da edinmiştir.

Hentbol Sahası

Hentbol Sahası

Hentbol nasıl oynanır?

Öncelikle 18 yaşından büyük olan bayan ve erkek takımlarının maç sürelerinin 30 dakikalık 2 set olduğu, yıldız bayan ve yıldız erkek takımlarının 25 dakikalık 2 set olduğu ve küçükler takımlarının 20 dakikalık 2 set olduğu söylenebilmektedir.

Bu oyunda oynayan takım hangi kulvarda olursa olsun, her yaştan takım için oyunun devre süresi 10 dakikadır. İkinci yarıya geçildiği süreçte takımlar saha değiştirmek durumundadırlar.

Oyundaki bir duraksamadan ve yeniden oyuna devam edilmesinden saha hakemleri sorumlu olmaktadır. Bu hakemler oyunda yaşanan duraksamaları ve tekrardan başlamaları sahadaki saat hakemine üç kez üst üste kısa düdük çalarak ve elle “T” işareti yapılarak mola verildiği bildirilir.

Oyunda uzatmalar 5 dakikalık 2 devreyle devam eder. Kura atışı yapılarak başlanan uzatmalarda tekrar saha değiştirilir. Bunun sonucunda yine sonuçta bir değişiklik yoksa tekrardan kura çekilerek aynı süreçler tekrarlanır. Eğer hala sonuçta bir değişiklik yoksa “7 metre” atışları denilen atışlarla maç sonlanmaktadır.

Hentbol Oyuncusu

Hentbol Oyuncusu

Hentbol oyununun kuralları nelerdir?

Gol kuralı : Hentbol oyununda yapılan atışın gol olarak sayılabilmesi için öncelikle gole yönelik hareketi yapan oyuncunun ve onun takım arkadaşlarının bu hareketten öncesinde hiç bir kural dışı hareket yapmamış olması, ayrıca topun tamamen iç kale çizgisini aşmış olması gerekmektedir. Tabi bu süreçlerde top belirtildiği gibi iç kale çizgisini geçmeden önce sahada bir hakem düdük çalmışsa o topun kaleye girmesi bir şey ifade etmez ve gol olarak sayılmaz.

Advertisement

Oyuncu kuralları :

Sahada 10 saha oyuncusu ve 2 tane de kaleci olacak şekilde 12 adet oyuncu bulunmalıdır. Sahada aynı anda bulunacak en fazla oyuncu sayısı 6 saha oyuncusu ve 1 kalecidir. Oyuncunun sahada o oyunun elemanı olarak kabul edilebilmesi için maçın cetvelinde isminin yazılı olması gerekmektedir.

Yedek oyuncuların sahaya girebilmesi konusunda hakemlere herhangi bir bildirme yapmak zorunda olmadığı da bilinmektedir. Sadece sahaya girebilmek adına yerine girmeyi düşündüğü takım arkadaşının saha sınırlarını tamamen terk etmesini beklemesi gerekmektedir.

Atış kuralları :

Aut atışı : Oyundaki top kale çizgisinin dış kısmına çıktığı andan itibaren aut atışı gerçekleşmektedir. Kale sahası içerisinde yapılan aut atışlarında hakemden herhangi bir direktif alınmaz.

Kenar atışı : Top tamamen dış kale çizgisinin ilerisine geçtiğinde ya da kenar çizgisini aştığında kenar atışı için hakem düdüğünü çalmaktadır.

Serbest atış : Oyunda yapılan bir hatanın sonrasında hatanın yapıldığı yerde yine hakemden herhangi bir direktif alınmadan uygulanmaktadır. Hücum eden takım için lehine bir hareket olan serbest atış, kullanılacak oyuncu tarafından çizginin dışından kullanılmalıdır.

7 metre atışı : Bahsedilen atış, hakemin düdüğü çalışından itibaren 3 saniyelik bir süreç içerisinde kaleye yapılacak bir atış olarak kullanılmalıdır. Bu atışı kullanan oyuncunun haricinde sahadaki diğer oyuncuların hiçbiri kale sahası çizgisi ve serbest atış çizgisinin arasındaki alanda durmamalıdır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply