Her Düşüş Bir Öğreniştir Atasözünün Anlamı Açıklaması Hakkında Yazı

0
Advertisement

Her Düşüş Bir Öğreniştir atasözü ne anlama gelir, ne demektir, ne anlatılmak isteniyordur, Her Düşüş Bir Öğreniştir hakkında yazı.

Her Düşüş Bir Öğreniştir

HER DÜŞÜŞ BİR ÖĞRENİŞTİR.

Atasözünün Kısaca Anlamı: kişi her yanlış davranışının acı sonucundan bir ders almalıdır.

Açıklaması

İnsan, gördüğü her şeyden, yaşadığı her olaydan bir sonuç çıkarır; ders alır.

“Düşmez kalkmaz bir Allah” derler. İnsan, her zaman başarılı olamaz. Diyelim ki, bir öğrenci derslerine çalışmadığı için sınıfını geçemedi, bir yılını yitirdi. İkinci yıl derslerine daha sıkı sarılır. Çalışmasını düzene sokar. Yaşam boyunca, bu olayı unutmaz.

Advertisement

Adam, yeni otomobil almıştır. Yola çıkınca, kendini otomobil yarışçısı sanıyor. Trafik işaretiymiş, dönemeçmiş, karşıdan gelen varmış, aldırdığı yok. Bir gün, bu aşırı hız ve dikkatsizlik yüzünden uçuruma yuvarlanıyor. Ölümden kılpayı kurtulan, aylarca alçılar, sargılar içinde hastanede yatan bu adam, bir daha aynı şeyleri yapar mı?

Hatalar yapılır ancak önemli olan yapılan hatalardan ders çıkarmak aynı hataları tekrarlamamaktır. Hatalarımızı kazanca çevirmesini bilmeliyiz.

İnsan olumsuz da olsa, her olaydan olumlu bir sonuç çıkarmasını bilmeli, bilgisine yeni bilgiler katmalı; hayat görüşünü güçlendirmelidir.

Hata Yapmak İle İlgili Güzel Sözler 

Advertisement

Leave A Reply