Hiç Bilmeyenler İçin Temel Parçacıklar, Kuarklar, Bozonlar, Leptonlar

0
Advertisement

Kuantumun temelini oluşturan ve hiç bilmeyenler, hatta çocuklar için temel parçacıkların isimleri ve açıklamaları. Kuantuma giriş.

Temel parçacık nedir?

Temel parçacık, daha küçük parçacıklardan oluşmayan bir parçacıktır. Temel parçacıklar, evrenin yapı taşlarıdır. Evrendeki diğer tüm parçacıklar ve maddeler temel parçacıklardan oluşur.

temel parçacıklar

Tarih

Uzun yıllar boyunca bilim adamları atomun mümkün olan en küçük parçacık olduğunu düşündüler. Sonra atomun daha da küçük parçacıklardan oluştuğunu öğrendiler. Atomu incelediğimizde, elektron, proton ve nötron dahil olmak üzere atomun temel parçacıkları hakkında bilgi sahibi olduk. Günümüzde bilim adamları, proton ve nötron oluşturan daha da küçük parçacıklar buldular.

Temel parçacık türleri

Bu parçacıklar hakkında çok fazla ayrıntıya girmeyeceğiz, ancak bu parçacıkların bazılarının adlarını ve proton ve nötron gibi daha büyük parçacıkları nasıl oluşturduklarını bilmek ilginç.

Temel parçacıkların iki ana kategorisi vardır: fermiyonlar ve bozonlar.

Advertisement

Fermiyonlar

Fermiyonlar madde parçacıklarıdır. Tüm madde fermiyonlardan oluşur. Fermiyonlar iki tür parçacığa ayrılır: kuarklar ve leptonlar.

  • Kuarklar – Kuarklar, protonlar ve nötronlar için temel yapı taşlarıdır. Altı tür kuark vardır.
  • Leptonlar – Muhtemelen duymuş olduğunuz bir lepton türü elektrondur. Elektronlar atomlar için önemli yapı taşlarıdır. Diğer lepton türleri arasında müon ve tau bulunur.

Bozonlar

Bozonlar kuvvet taşıyan parçacıklardır. Bu, küçük enerji demetlerinden oluştukları anlamına gelir.

  • Foton – Işık, foton adı verilen bir tür bozondan oluşur. Fizikte bir foton, bir elektromanyetik enerji demetidir. Tüm ışığı oluşturan temel birimdir. Foton bazen elektromanyetik enerjinin “kuantumu” olarak adlandırılır. Fotonların daha küçük parçacıklardan oluştuğu düşünülmez. Temel parçacık adı verilen temel bir doğa birimleridir.
  • Gluons – Başka bir bozon türü de gluondur. Gluonlar, doğanın temel kuvvetlerinden biri olan güçlü kuvveti yaratmada kuarklar arasında kuvvet taşıyıcı görevi görürler.

Proton

Bir proton, iki “yukarı” kuark ve bir “aşağı” kuark dahil olmak üzere üç kuarktan oluşur.

kuark

Nötron

Bir nötron, iki “aşağı” ve bir “yukarı” kuark dahil olmak üzere üç kuarktan oluşur.

Temel Parçacıklar Hakkında Eğlenceli Gerçekler

  • Bazı bilim adamları, elektronun temel bir parçacık olmadığını ve aslında iki küçük parçacıktan oluştuğunu söylüyor.
  • Kuarklardan oluşan parçacıklara hadron denir.
  • Birbirine bağlanmış bir grup gluona “yapışkan top” denir.
  • Bir takyon, ışık hızından daha hızlı hareket eden varsayımsal bir parçacıktır.
  • Kuarklar ve gluonların bir elektrik yükünün yanı sıra bir “renk yüküne” sahip olduğu söylenir. Bir proton mavi yukarı kuark, kırmızı yukarı kuark ve yeşil aşağı kuarktan oluşur.

Advertisement


Leave A Reply