Hıdırnebi Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Hıdırnebi Yaylası nerededir? Trabzon Hıdırnebi Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

HIDIRNEBI YAYLASI

Türkiye’nin en güzel yaylaları kuşkusuz Doğu Karadeniz’de. Karçal, Kaçkar, Soğanlı, Karataş, Karagöl gibi dağlardan oluşan Doğu Karadeniz Sıradağlarında bir kolyenin incileri gibi sıralanan birbirinden güzel yaylalar, yeşilin tonlarıyla bezenmiş orman denizi ve alpin çayırlıklara kurulmuş. Karadeniz’in nemli ortamının yarattığı boğucu hava ve yazın en sıcak günlerinde bile ferahlatıcı havası ile bölge insanının rağbet ettiği mekânlar.

Trabzon il sınırlarında yer alan Hıdırnebi Yaylası, Doğu Karadeniz’in turizmle tanışmış yaylalarından biridir. İl merkezine 72 kilometre uzaklıktaki yaylada konaklama tesisleri bulunuyor. Doğal güzellikleriyle cazip bir yayla olan Hıdırnebi, denizden 1740 metre yükseklikte. Küçük bir gölün bulunduğu turizm merkezinin özellikle batı yakası ormanlarla kuşatılmış durumda. 20 temmuzda başlayan yayla şenliklerinin düzenlendiği aynı isimli tepe, doğal manzara seyir terası konumunda. Hıdırnebi Yaylasının kuzeyinde Düzköy, Balıklı ve Karadağ gibi komşu yaylalar yer almaktadır.

Akçaabat – Düzköy yolunun 12’nci kilometresinden batıya dönülerek toprak bir yolla ulaşılan yaylada bakkal, manav, kasap, fırın, lokanta, kır kahveleri gibi tesislerden yararlanılabiliyor. Ayrıca Hıdırnebi yayla yolu üzerindeki Acısu Köyü’nde maden suyu kaynağı ve pansiyon bulunmaktadır. Yaylayı ziyaret edenler yöre sakinlerinin el emeği göz nuru ürettikleri püsküllü çanta, alaca çorap, örme sepet, yayık, kaşık, ağaç mutfak eşyaları gibi hediyelik ürünleri satın alabilirler.

Yaz aylarında yerinde duramayan, kabına sığmayan yöre sakinlerinin kemençe ve tulum eşliğinde toplu halde horon tepip evden eve maniler atışmasına tanık olabilirsiniz. Hıdırnebi Yaylası’ndan kuzeye uzanan toprak yolun, Karadağ Yaylası üzerinden Tonya ilçesine indiğini belirtelim.

Advertisement


Leave A Reply