Hilat Giymek ve Siyah Hilat Giydirmek Ne Demektir?

0

Hilat nedir? Hilat giydirmek ve siyah hilat giydirme ne anlama gelir? Osmanlı döneminde yaşanan bir devlet adeti olan hilat giydirmek ile ilgili bilgiler.

Osmanlı padişahlarının bir devlet görevlisini ödüllendirmek, gönlünü almak ve ya onu yüceltmek için hediye ederek giydirttiklri değerli kumaşlardan yapılmış kaftana verilen isimdir hilat.

Advertisement

Hilat, hilat giydirmek ve ya siyah hilat giydirmek aslında Emevi’lerden bu yana uygulanan bir adettir. Sadece Emeviler’de değil Selçuklularda da görülen hilat giydirme uygulaması Osmanlı padişahlarından II: Mahmut tarafından kaldırılmıştır.

Siyah Hilat Giymek

Hilat eski Türk devletlerinde sadece kıyafet olarak değil aynı zamanda at, ok, yay şeklinde ki hediyeler ile de yapılırdı. Ancak genel olarak en güzel kumaşllardan yapılan kaftan şeklindedir. Birde “siyah hilat” vardır ki bu da normal hilatın tam tersine bir talytif değil siyah hilat hediye edilen kişinin ölüm emri verilmiş anlamına gelmektedir.

Siyah Hilat Giydirmek Ne Anlama Gelir?

Osmanlı imparatorluğunda padişahların ölüm emri verdiği kişiye siyah hilat diktirip giydirme adeti bulunurdu. Tarihçilere göre ilk defa siyah hilat gydiren padişah yavuz Sultan Selim olmuştur. o dönem ki veziri Koca Mustafa paşa şehzade Ahmet adına çalıştığını öğrendikten sonra divan toplantısına bir siyah hilat diktirtmiş ve bunu Koca Mustafa paşa’ya giydirttikten sonra cellatlar bu ölüm emri sebebiyle veziriazamı boğarak idam etmişlerdir.

Advertisement


Leave A Reply