Hindistan Cevizi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hindistan Cevizi nasıl bir bitkidir? Hindistan Cevizinin özellikleri, yetişme koşulları, kullanım alanları hakkında bilgi.

hindistan-ceviziHindistan Cevizi; (Lat. Cocos nucifera). İkiçenekliler sınıfının, Hurmagiller familyasından bir ağaçtır. Bütün tropik bölgelerin kıyı kesimlerinde yetişir. Anayurdunun Okyanusya adaları ve Malezya olduğu sanılır. Boyu 20-25 m yüksekliğe ulaşır. İnce ve eğimli bir gövdesi vardır. Bir hindistancevizi ağacı yılda yaklaşık 200 meyve verebilir. Kaim, kahverengi lifli dış kabukla çevrili sert kabuklu meyvesi, tuzlu sudan etkilenmediğinden dalgalarla sürüklenip kıyılarda uygun ortam bulunca çimlenir. Gövdesi yapı kerestesi olarak ya da su oluğu, bahçe parmaklığı ve köprü yapımında kullanılır. Yapraklarından da hasır, sepet, yelpaze yapımında yararlanılır. Tepe tomurcuğu ise değerli bir besin olup palmiye lahanası diye adlandırılır. Çiçek kılıfının ucu kesilerek elde edilen tatlı sıvıdan palmiye şarabı ve alkol elde edilir. Paliye sütü mayalandırılarak bir tür sirke elde edilir.

En fazla yararlanılan kesimi aynı adla anılan meyveleridir. Olgunlaşmadan önce içinde sütsü beyaz bir sıvı bulunan meyvenin büyüklüğü insan başı kadar olabilir. İçindeki tatlı sütsü beyaz sıvıya hindistancevizi sütü denir. Bu sıvı daha sonra katılaşarak meyvenin etli bölümünü (kopra) oluşturur. Fındık tadını andıran bu etli kesim, yağ ve nişasta bakımından zengin olup meyve olarak değerlendirildiği gibi hindistancevizi yağı adı verilen yağ elde edilir. Normal sıcaklıkta katı halde olan bu yağ sabun ve mum yapımında, kozmetik endüstrisinde kullanılır. Arıtıldıktan sonra yemeklik yağ olarak ve margarin yapımında da yararlanılır. Hindistancevizinin oldukça sert olan kabuğundan vazo, düğme yapılır. Mezokarptan elde edilen liflerden ise dokuma endüstrisinde ve ip, halat yapımında yararlanılır.


Leave A Reply