Hindistan Usulü Mercimek Tarifi

0

Hindistan Usulü Mercimek Yemeği nasıl yapılır? Mercimek yemeği için malzemeler ve yapılışı, farklı mercimek tarifi.

Hindistan Usulü Mercimek Tarifi
Kullanılacak Malzemeler (4 kişi için):
300 gram mercimek,
300 gram soğan,
250 gram domates,
1 demet maydanoz,
4 yumurta,
1/2 kaşık kurri (yenibahar, karabiber, tarçın, dövülmüş kakule, toz haline getirilmiş kekik ve biberiye karışımı),
1/2 bardak zeytinyağı,
1 çorba kaşığı sirke,
yeteri kadar tuz ve karabiber.

Advertisement

Yapımı:

24 saat önceden, ayıklanmış ve yıkanmış mercimek soğuk suya konup ıslatılır.

Kaynar tuzlu suya temizlenmiş ve yıkanmış bir demet maydanozla suyu süzülmüş mercimeği atılıp haşlanır. Mercimekler haşlanınca suyunu süzülüp bir kenara alınır.

Beri yanda yumurtalar iyice kaynatılır, soğuk suya sokup çıkardıktan sonra kabuklarını ayıklanır ve ikiye veya üçe bölünür.

Advertisement

Zeytinyağı bir tavaya koyup kızdırılır, rendelenmiş soğan içine atılıp tahta kaşıkla karıştırarak kavrulur. Soğanlar kavrulunca bir kevgirle yağdan çıkartılır ve bir kenara alınır.

Soğanın kavrulduğu zeytinyağına süzgeçten geçirilmiş domates ezmesini katılır, toz kurri, yeteri kadar tuz serpildikten sonra kaptakiler çok hafif bir ateşte pişirilir.

Zaman zaman karıştırarak kurri’li karışım 15 dakika kadar pişirildikten sonra bunların içine suyu süzülmüş mercimekleri eklenir ve zaman zaman karıştırarak on dakika daha pişirilir.

Mercimeği çukur bir servis tabağına boşaltıldıktan sonra bunların üstüne bir kenarda duran kızartılmış soğanı yayılır. Sirkeyi de eklendikten sonra yumurtaları yemeğin üstüne konulur ve sofraya götürülüp servis yapılır.

Advertisement


Leave A Reply