Hint Mitolojisinde İndra Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hint mitolojisinde İndra kimdir, nasıl bir Tanrıdır, özellikleri ve güçleri nelerdir? İndra hikayesi, hakkında bilgi.

İndra

İndra; Hindistan’da Veda tanrılarının başıdır. Ârilere özgü savaşçı bir tanrı olan İndra, insan ve cin biçimindeki sayısız düşmanın üstesinden gelmiş, güneşi yenmiş ve muson rüzgârını engelleyen ejderha Vrtra’yı öldürmüştür.

Şimşek ve yıldırımı silah olarak kullanan İndra kurban sunusu olan soma bitkisinin iksirini içerek güçlenir. Bulutlara binerek fırtınaları yönlendiren Rudralar (ya da Marutlar), ikiz atlı Aşvinler ve daha sonra Hindu dininin üç ana tanrısından biri durumuna yükselen Vişnu, İndra’nın dostlarıdır.

Hinduizmin sonraki dönemlerinde, yağmur tanrısı, gökler hükümdarının naibi ve doğunun bekçisi olmak dışında İndra’nın pek az işlevi kalmıştır. Purana’lar (Eski Bilgi), İndra ile Vraca’nın (bugün Braca, Uttar Pradesh) sığırtmaçlarını İndra’ya tapınaktan caydıran Krişna arasında bir rekabetten söz ederler. Öfkelenen İndra’nın yağmur indirmesine karşılık, Krişna parmağının ucuyla Govardhana Dağını yükseltir ve İndra yatışıp boyun eğene değin halkı yedi gün boyunca korur. İndra, Mahabharata’ da (Bharata Hanedanının Büyük Destanı) anlatılan savaşın kahramanı Arcuna’nın babasıdır.

Karısını baştan çıkardığı bir bilgenin bedduası yüzünden İndra’nın bedeninde ortaya çıkan göze benzeyen binlerce bere (gerçekte dişilik organını simgeleyen yoni) dolayısıyla İndra bazen “bin gözlü” olarak da anılır. Resim ve heykelde çoğunlukla beyaz fili Airavata’ya binmiş durumda betimlenir.

Advertisement

İndra’nın, Hindistan’da Caynacı ve Budacı mitolojide de yeri vardır. Caynacılığın kurucusu Mahavira’nın dünya yaşamından vazgeçtiğini simgelemek için kestiği saçlarını, tanrıların başı olarak indra elinde tutar.


Leave A Reply