Hipofiz Bezi Makroadenomu Nedir? Belirtileri, Teşhis ve Tedavi Yolları

0
Advertisement

Hipofiz Bezi Makroadenomu nedir, nasıl anlaşılır? Hipofiz Bezi Makroadenomu belirtileri, nedenleri, teşhis ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hipofiz makroadenomu nedir?

Bir makroadenom, hipofiz bezinde 10 mm’den büyük (10 mm’nin altındakilere mikroadenom olarak adlandırılır) glandüler doku büyümesinden oluşan genellikle iyi huylu bir tümördür. Makro terimi basitçe boyutunu ifade eder.

Makroadenomlar büyüdükleri ve yakındaki beyin yapılarına baskı yaptıkları için semptomlara neden olabilir. Vücuda zarar veren aşırı hormonları salgıladıkları için semptomlara da neden olabilirler.

Hipofiz bezinde büyüyen bir makroadenomu gösteren bir çizim. Bu diyagramda beyin, hipofiz tümörü ve bezinin üzerinde, burun ve sinüsler ise aşağıda ve sağdadır.

Hipofiz Makroadenomu Belirtileri

Hipofiz makroadenomları, Cushing sendromu, akromegali ve hiperprolaktinemi gibi hormonlar yaparak semptomlara neden olabilir. Normal beyin yapılarına baskı yaparak da semptomlara neden olabilirler. Bir hipofiz makroadenomunun belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

 • Baş ağrısı
 • Görme ile ilgili sorunlar
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Açıklanamayan saç büyümesi veya kaybı
 • Ağırlık değişiklikleri
 • Adet veya meme değişiklikleri
 • Erektil disfonksiyon

Hipofiz Makroadenom Tedavileri

Ameliyat

Cerrahi en iyi tedavi şeklidir ve iyileşmenin tek yoludur. Cerrahınız, transsfenoidal yaklaşımı kullanarak hipofiz bezinize erişim kazanacaktır – bu ad, cerrahınızın izlediği yol sfenoid sinüsü kullandığından böyle adlandırılmıştır. Vücudunuzdaki bu doğal açıklıklar, ameliyatı daha az invaziv hale getirmek için cerrahlar tarafından kullanılabilir. Bu kemik burnunuzun arkasında, çoğunlukla kafatasınızın içinde bulunur.

Advertisement

Cerrahınız hassas cerrahi aletler kullanarak burun boşluğunuza girecek ve sfenoid kemiğinizde bir açıklık oluşturacaktır. Cerrahınız sfenoid sinüsünüze (sfenoid kemiğin arkasındaki hava dolu alan) eriştiğinde, sella turcica’da bir delik oluşana kadar başka açıklıklar yapılacaktır – hipofiz bezinizi beşik tutan ve koruyan kemik.

Tümörünüz ameliyat alanında göründüğünde, tümörün çıkarılması devam edebilir. Cerrahınız normal hipofiz dokusunu tümörden ayırt etmeye yardımcı olmak için yüksek büyütme kullanacaktır.

Tümör çıkarıldıktan sonra cerrahınız tümör boşluğunu temizleyecek ve mühürleyecektir. Endoskopik hipofiz cerrahisi, tümörü çıkarmak için burun deliklerine girmek için küçük bir kamera kullanır.

Ameliyat, mümkün olduğu kadar az ağrı veya rahatsızlık ile hızlı bir iyileşmeyi kolaylaştırırken hipofiz bezinizi çevreleyen dokudaki travmayı en aza indirmeyi amaçlar.

Çoğu hasta ameliyattan sonraki gün eve dönebilir.

Radyocerrahi

Gamma Knife radyocerrahisi, yukarıda açıklanan geleneksel cerrahi tekniklere benzer sonuçlar elde etmek için kullanılan, doğru radyasyonun oldukça gelişmiş bir şeklidir. Ancak Gamma Knife ile makroadenomunuzun neden olduğu anormal hormon seviyelerinin normale dönmesi geleneksel cerrahide olduğu gibi günler veya haftalar yerine birkaç yıl alabilir.

Advertisement

Bu ameliyattaki ‘bıçak’ aslında tek bir noktaya odaklanmış birçok küçük ışın demetinden oluşuyor. Her bir ışın, sağlıklı dokuya zarar veremeyecek kadar zayıftır, ancak ışınların birleştiği noktada, tümör için öldürücü olan bir radyasyon dozu verirler.

Gamma Knife ayakta tedavi yöntemidir, herhangi bir kesi gerektirmez ve genel anestezi altında sadece kısa süreli sedasyon gerektirir.

İlaç tedavisi

Hipofiz makroadenomunuz vücudunuzdaki hormon seviyelerini etkiliyorsa, doktorunuz hormonları sentetik hormonlarla değiştirmek veya makroadenomun hipofiz hormonu üretimi üzerindeki etkisini engellemek için ilaç reçete edebilir.

Hipofiz makroadenomları ne kadar yaygındır?

Ailede çoklu endokrin neoplazi tip 1 (kalıtsal bir durum) öyküsü, bir hipofiz makroadenomu veya endokrin sistemin diğer makroadenomları geliştirme riskinizi artırabilir.

Hipofiz makroadenomları nasıl teşhis edilir?

Yukarıda listelenen semptomlara sahipseniz, doktorunuz bir makroadenomunuz olduğundan şüphelenebilir. Bu teşhisi doğrulamak için olası testler şunları içerir:

 • kan testleri
 • idrar testleri
 • Görme alanı testleri
 • Bilgisayarlı tomografi (BT)
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRI)
 • Alt petrosal sinüs örneklemesi (IPSS)

Hipofiz makroadenomu tedavi edilebilir mi?

Bir makroadenom birçok durumda ameliyatla tedavi edilebilir. Bir hipofiz tümörü büyük olduğunda ve yakındaki yapılara dönüştüğünde, tamamen çıkarılması daha zor hale gelir.

Makroadenom kanserli midir?

Bir makroadenom neredeyse her zaman kanserli değildir, yani vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.

Hipofiz makroadenomuna ne sebep olur?

Hipofiz makroadenomuna neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bazı insanlar, bu tümörleri geliştirme riskini artıran gen mutasyonlarını kalıtsal olarak alırlar. Diğer vakalar sporadiktir, yani aile öyküsü yoktur. Sporadik vakalarda gen mutasyonları hala söz konusu olabilir.


Leave A Reply