Hiroşima Nerededir? Hiroşima Tarihi

0
Advertisement

Hiroşima hangi ülkededir? Hiroşima ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Japonya Hiroşima hakkında bilgi.

hirosimaHiroşima; Japonya’da, Honşu Adası’nda, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezidir. Japon İç Denizi’nin batı kıyısında, Ota Irmağı deltasında yer alır. ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden kurulan ve günümüzde Japonya’nın en çağdaş kentlerinden birisi olan Hiroşima, önemli bir ticaret, endüstri (gemi yapımı, traktör, otomobil, makine, dokuma, mobilya, konserve, demir-çelik kâğıt, dikiş makineleri iğnesi, pirinç rakısı) merkezidir.

Hiroşima, Hoşu’nun güneydoğusunun en büyük yerleşim merkezidir. İkinci Dünya Savaşı öncesinde, geniş alanlar endüstri gelişimine ayrıldı. Ağır tonajlı gemilerin endüstri kuruluşlarına girebilmesini sağlamak amacıyla kanallar açıldı. Savaştan sonra yeniden kurulan kentin merkezinde, bombanın ilk düştüğü yer ve yarattığı etkileri simgeleyen anıtlar ve kalıntılar ile “Barış Parkı” ve Müzesi bulunur. Kentte, Ota Irmağı tarafından bölünen, birbirine 81 köprüyle bağlı 6 adacık vardır.

İkinci Dünya Savaşı’nda ABD, yeni geliştirilmiş atom bombasını, savaşın sona ermesini sağlamak amacıyla Japonya’ya karşı kullanmaya karar verince, ilk bomba 6 Ağustos 1945, saat 8.15’te Hiroşima Kenti’nin merkezi yakınlarına atıldı. Bombanın atılmasıyla yarıçapı 1.800-2.400 m olan bir alanda hemen her şey yandı, yıkıldı. 80 bin dolayında insan yaşamını yitirdi. Uzun yıllar birçok insan, radyasyonun yol açtığı hastalıklar sonucu öldü ya da sakat kaldı. Radyasyondan etkilenenlere, ücretsiz sağlık hizmeti veren 50 hastane ve klinik vardır.


Leave A Reply