Hırs İle ilgili Kompozisyon Örneği – Hırs Örnek Deneme Yazısı

0
Advertisement

Hırs ile ilgili yazılmış kompozisyon yazı örneği. Hırs ile ilgili örnek deneme yazısı arayanlarında yararlanabileceği hırsı anlatan yazımız.

Hırs olmadan hangi insanlar uygarlığın, medeniyetin şafağına tanıklık edebilirlerdi. Hırs, tüm eylemlerin pervanesi, tüm başarıların arkasındaki ilham, tüm yaratılışın arkasındaki motivasyon. Hırs olmadan, insanlar asla rahatlık alanlarının dışına çıkamazlar ve imkansıza ulaşamazlar. Hırs olmadan, insanlar yüksek başarı zirvelerini aşmak için yönlendirilmeyecek ve ilham alamayacaklardı.

Hırs İle ilgili Kompozisyon Örneği - Hırs Örnek Deneme Yazısı

Ancak hırs iki ucu keskin kılıç olduğu için gerekli tedbirler alınmalıdır. Bir yandan, bir kişiye imkansız hedeflere ulaşma ve kendini aşma arzusu sağlar. Başka bir deyişle, onun sınırlarını aşmasını sağlar ve onu acımasız hale getirmek için etik ve ahlakını köreltir. Kontrollü Hırs, meteorik yükselişinden sorumludur ve serbest tutkusu, felaket çöküşüne neden olan şeydir.

Bu şimdi bizi güzel bir soruya yönlendiriyor hırs nedir? En iyi, elindekinden çok daha uzak bir şeye ulaşmak için yoğun, tutkulu bir arzu olarak tanımlanabilir. Her insanın tanınması, dikkate değer bir şey elde etmek için doğuştan gelen bir arzusu vardır, ancak bunu elde etmek için gereken çaba ve tutkuya yönelme dürtüsü ve zevkinden yoksundur.

Hırs Yakıt Görevi Görür

Hırs yakıt görevi görür ve kişiyi tüm enerjisini istenen hedefe yönlendirmeye ve gerektiğinde kendi sınırını aşmaya ve başarmaya iter.

Advertisement

Bu, bizi hırsın kişinin hayatında neden bu kadar önemli bir bileşen olduğu ikinci en önemli soruya getiriyor? Cevap, hırsın bir kişiye bir hedefe ulaşmaya odaklanmasına ve yaşam hedefine ulaşmak için gereken kalıcılığı, disiplini, kararlılığı, deneyimi ve yaratıcılığı kanalize etmesine yardımcı olması gerçeğinde yatmaktadır. Tüm bunlarla birlikte, en önemli tek bileşen olan odak netliği geliyor. Hint mitolojisine aşina olanlar için, Arjuna’nın hikayesi ve kuşun gözü, bu belirli noktada, kolayca ilişkilendirilebilecek bir hikayedir. Deneyimsiz olanlar için Arjuna, Mahabharata masalında tüm zamanların en başarılı okçuydu. Guru / Akıl hocası Lord Dronacharya çok küçük yaşta herkesi bir kuşun gözünde bir ağaç üzerinde oturan bir ok atma görevine soktu. Tüm çağdaşlarının aksine, Arjuna, bakış açısından ne görebildiğini sorduğunda, her şeyin dışlanmasında ‘kuşun gözünü’ yanıtlayan tek kişi oldu.

Hırs, efsaneyi kalabalıktan, oyuncuların şampiyonunu, sıradan insanlardan kahramanı ayıran şeydir. Gerçekten esinlenenler, üstün olma, aşma, başarılı olma istekleriyle yönlendirilenlerdir.

Ancak hırsın sınırlarını aşmasına asla izin verilmemelidir. Asla kişinin vicdan çağrısına hükmetmemelidir. Kişinin doğru ya da yanlış bakış açısını yitirmesine asla izin verilmemelidir. Hırs kendini daha iyi olmak olmalı, imkansızı adil veya faul yollarla elde etmemek değil, çünkü orada bir kişinin düşmanı yatıyor. Bu, ünlü insanların lütfunun düşmesinin tek sebebidir ve bu tür vicdansız hırslar sürekli olarak tetikte olmalıdır.


Leave A Reply