Hoag Cismi, Galaksinin İçindeki Galaksi İçindeki Bir Galaksi

0

Hoag Cismi nedir, nerede bulunur? Uzaydaki garip nesne Hoag Cismi’nin özellikleri neler, hakkında bilimin bildikleri.

Hoag Cismi

Kuzey gökyüzünde süzülen yılan takımyıldızına yakından bakın, bir galaksi içindeki galaksi içinde bir galaksi görebilirsiniz.

Bu kozmik durum, Hoag cismi olarak biliniyor ve astronom Arthur Hoag 1950’de keşfedildi.

Hoag cismi

Hoag cismi

Söz konusu nesne, yaklaşık 100.000 ışıkyılı genişliğinde (Samanyolu’ndan biraz daha büyük) ve Dünya’dan 600 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan nadir, halka şeklinde bir gökadadır. Hubble Uzay Teleskobu tarafından alınan ve jeofizikçi Benoit Blanco tarafından işlenen tuhaf nesnenin yakın tarihli bir görüntüsünde, milyarlarca mavi yıldızdan oluşan parlak bir halka, çok daha küçük ve daha yoğun kırmızımsı yıldız küresi etrafında mükemmel bir daire oluşturuyor. İki yıldız çemberi arasındaki karanlık boşlukta, başka bir halka galaksi – bizden çok, çok daha uzakta – merhaba demek için dışarı bakıyor.

Orada neler oluyor ve Hoag cismini ikiye bölen ne?

Gökbilimciler hala emin değil; halka galaksiler, bilinen tüm galaksilerin% 0,1’inden daha azını oluşturur ve bu nedenle incelenmesi en kolay nesneler değildir. Hoag, galaksinin kendine özgü halka oluşumunun yalnızca yerçekimsel merceklenmenin neden olduğu optik bir yanılsama olduğunu öne sürdü (aşırı yüksek kütleli nesneler ışığı büküp büyüttüğünde ortaya çıkan bir etki). Daha iyi teleskoplarla yapılan sonraki çalışmalar bu fikri çürüttü.

Hoag Cismi

Bir başka popüler hipotez, Hoag’ın nesnesinin bir zamanlar daha yaygın, disk şeklindeki bir galaksi olduğunu, ancak komşu bir galaksiyle eski bir çarpışmanın diskin göbeğinde bir delik açtığını ve yerçekimi kuvvetini kalıcı olarak çarpıttığını öne sürüyor. Son 3 milyar yılda böyle bir çarpışma meydana geldiyse, radyo teleskoplarından bakan gökbilimciler kazanın bir kısmını görebilmeliydi. Böyle bir kanıt bulunamadı.

Hoag cisminin merkezinde bir kozmik çarpışma varsa, o kadar uzun zaman önce olmuş olmalı ki tüm kanıtlar silinip gitmiştir. İncelenebilecek yalnızca birkaç bilinen halka galaksiyle (hiçbiri bunda bulunan mükemmel simetrik özellikleri göstermez), Hoag cismi bir muammanın içinde bir bilmeceye sarılmış bir gizem olarak kalır.

Arthur Hoag

Arthur Allen Hoag (28 Ocak 1921 – 17 Temmuz 1999), 1950’de bir tür halka galaksi olan Hoag Nesnesini keşfetmesiyle ünlü Amerikalı bir gökbilimciydi.


Leave A Reply