Hokkaido Adası Nerededir?

0

Hokkaido Adası nerededir? Hokkaido Adası nereye bağlı, coğrafi konumu, özellikleri, iklimi, ekonomisi, Hokkaido Adası Japonya hakkında bilgi.

hokkaido-adasiHokkaido Adası;Japonya’nın ikinci büyük adası ve en kuzeyde olanıdır. Yüzölçümü 83.520 km2 (ülke topraklarının yaklaşık % 21’i), merkezi Sapporo’dur.

Kuzeyden Sahalin Adası, doğudan Büyük Okyanus, batıdan Japon Denizi ile çevrilidir. Honşu Adası’ndan Tsugaru, Rusya Federasyonu’nun Sahalin Adası’ndan La Perouse boğazlarıyla ayrılır. % 70’i volkanik kökenli dağlar ve ormanlarla kaplı olan adada, yükselti 2.300 m’yi bulur. Toprakların % 10’u tarıma elverişlidir. İklim soğuk, topraklar verimsiz olduğundan, tarım alanları genelde otlak olarak kullanılır. Ülkede tüketilen yağ, süt, peynir vb hayvansal ürünlerin önemli bölümü, adada üretilir. Ekilebilir alanların % 2’sinde pirinç, geri kalanında yulaf, buğday, arpa, beyaz patates, şekerpancarı yetiştirilir. Balık konserveciliği, kerestecilik, kâğıt-selüloz, bira, şeker, süt ürünleri başlıca endüstri dallarıdır. Balıkçılık endüstrisi, Japonya genelinin 1/5’ini içerir. Otaru, Hatodate, Muroran, Kuşiro, Rumoi, Nemuro, Vakkanay önemli balıkçı limanlarıdır.

Kıyı ve açık deniz balıkçılığında sardalya, som, morina en çok avlanan balık türleridir. Adanın ikinci büyük gelir kaynağı turizmdir. 1972’de Kış Olimpiyatları’nın düzenlendiği Sapporo, ülkenin en büyük kış sporları merkezidir. Japonya’nın taşkömürü yataklarının yarısı Hokkaido’dadır. Muroran yakınlarında bir demir-çelik işletmesi kuruludur. İklim koşullarının elverişsizliği nedeniyle 19. yüzyıldan sonlarında yerleşilen adada, Japonlar dışında, yaklaşık 15 bin Aynu yaşar.


Leave A Reply