Homeostaz Nedir? Homeostazın Amacı Nedir? Homeostaz Örnekleri

0
Advertisement

Biyolojide Homeostaz nedir, neden önemlidir? Homeostazın amacı nedir, neyi sağlar? Homeostaza örnekler ve açıklamaları.

Homeostaz

Homeostaz, insanların ve diğer organizmaların optimum seviyede çalışmasını sağlamak için gerçekleştirilen birçok işlem ve işlev arasında vücudun doğal bir denge sağlama yeteneğidir. Vücudun en ilkel ve en önemli bölgeleri homeostatik koşullar tarafından kontrol edilir. Denge, kalp atış hızı, kan asitliği ve vücut ısısı gibi şeylerin hepsi önemlidir ve herhangi bir ani uyumsuzluk potansiyel olarak ölümcül olabilir. Homeostaz bunu engeller.

Vücut ısısı

İdeal bir vücut ısısını korumak, proteinlerin ve hücrelerin ölmesini önlemeye yardımcı olduğu için vücut için çok önemlidir. Hücreler ve iç organlar ancak çok dar vücut sıcaklığında çalışabilir. Homeostaz süreçleri, vücuttaki farklı reaksiyonlardan açığa çıkan ısı miktarını kontrol etmeye yardımcı olan ısı üreten metabolik süreçleri kontrol eder. Homeostaz, vücutta ideal bir vücut ısısının korunmasına yardımcı olur ve bu da vücut hücrelerinin ve organlarının dış sıcaklıklardan bağımsız olarak çalışmasını sağlar.

Kan Asitliği

Kan pH seviyelerinin sabit 7.4’te olması önemlidir, çünkü bu, vücudun hücrelerinin ve organellerinin en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Vücuttaki başlıca iki organ seti, akciğerler ve böbrekler kan pH’ını kontrol eder. Akciğerler, kandaki karbondioksiti çıkararak ve onu oksijenle doldurarak kan pH’ını düzenlerken, böbrekler kan dolaşımından asidik atıkları uzaklaştırarak kan asitliğini düzenler. Homeostatik tamponlama sistemleri, pH seviyelerindeki ani ve ani düşüşleri de önleyerek etkilerinin o kadar önemli olmamasını sağlar.

Tansiyon

Beynin alt bölgelerindeki homeostatik mekanizmalar, pozitif ve negatif geribildirim yoluyla kan basıncını dengeler. Tüm vücuttaki basınç reseptörleri beyne geri bildirim gönderir. Basınç çok yüksek olduğunda, basınç reseptörleri negatif bir geri bildirim göndererek kalp atış hızının düşmesine neden olur. Kan basıncı çok düşük olduğunda, basınç reseptörleri olumlu bir geri bildirim göndererek kalp atış hızının artmasına neden olur. Tüm bu süreç, kanın pompalandığı basıncın sabit olmasını ve vücudun taleplerini karşılamasını sağlar.

Advertisement

Nabız

Beyindeki homeostatik koşullar, vücudun iç ortamının sabit kalmasını sağlamak için kalp atış hızının kontrol edilmesine yardımcı olur. Kalp atış hızı, kan dolaşımında bulunan oksijen miktarına bağlıdır ve beyin, vücuttaki oksijen miktarını artırmak veya azaltmak için belirli hormonları kullanır ve bu da kalp atış hızını kontrol eder. Kalp atış hızını artırmak için, beynin hipotalamusundaki hipofiz bezi adrenalin salgılar. Kan dolaşımında adrenalin bulunması vücutta otoimmün bir tepkiye neden olur ve vücut oksijen ihtiyacını artırır. Kalp atış hızını azaltmak için beyin, asetilkolini kan dolaşımına salar ve bu da kalp kaslarının kasılmasına ve kalp atış hızının düşmesine neden olur.


Leave A Reply