Homeze ve Vaşa Yaylaları Nerededir? Hakkında Bilgi

0

Homeze ve Vaşa Yaylaları nerededir? Rize, İkizdere Homeze ve Vaşa Yaylalarına nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

Advertisement

HOMEZE VE VAŞA YAYLALARI

Gökyüzünün mavisiyle yaylaların yeşilini buluşturan İkizdere Vadisinde pek çok yayla bulunuyor. Çimil, Anzer ve İkisu vadilerindeki yaylaların dışında İkizdere – İspir yolunun sol tarafına konumlanan yamaçlarda özgün yayla örnekleri yer alıyor. İster İkizdere yakınlarındaki Demirkapı Köyü, isterseniz İspir yolu üzerindeki Çamlık Köyü’nden toprak yolları takip ederek bu yaylaları keşfedebilirsiniz. Her iki köyden başlayan rota, diğer köyden tekrar sizi İkizdere ilçesine getirecektir.

İlk görüşte geçmiş zaman tablosundan fırlamış gerçeküstü bir yer algısı yaratan Homeze Yaylası, yüksek bir tepeden hem İkizdere hem de Çimil vadilerini seyreden bir konumda bulunuyor. Doğal bir seyir terası görünümündeki yerleşimden Çağırankaya, Büyükyayla, Yediçukur, Çimil (Tiron) Güvenköy ve Başköy yaylalarını seyredebilirsiniz. İkizdere ilçe merkezine 19 kilometre mesafedeki Homeze Yaylası, Demirkapı Köyünün kullanımında. Yolu toprak olmasına karşın rahat ulaşılabilen yaylalardan biri olan Homeze, 2 bin 368 metre yüksekliğe konumlanıyor. Çimil ve İkizdere vadilerini gören bir sırtta ilerleyen yayla yolu, kimi zaman bulutların üzerinden geçerek yolcularına harika görüntüler sunuyor. Eski ve yeni evlerin bir arada olması otantik dokuyu bozsa da, müthiş manzarasıyla mutlaka görülmesi gereken yaylalardan biri Homeze. Yaylaya ulaşan güzergâh üzerinde Mezra ve Koçinbola yaylalarını görebilirsiniz. Yaylanın çıkışındaki Trabzon Taşı mevkii ilginç kaya formlarıyla dikkat çekiyor.

Homeze Yaylasına dört kilometre uzaklıktaki komşusu Gencebay Yaylası, İkizdere ilçe merkezine 23 kilometre mesafede yer alıyor. Çimil Vadisini seyreden bir yamaca kurulan yayla 2 bin 548 metre yükseklikte. Rize’nin geleneksel yaylalarından biri olan Gencebay Yaylasına ulaşmak için, Homeze – Vaşa yayla yolunun ikinci kilometresinden sola sapmak durumundasınız. Yaylayı Dereköy ve Çağırankaya köyleri kullanıyor.

Homeze Yaylasına sekiz kilometre mesafedeki Vaşa Yaylası ise ahşap evleriyle geleneksel yayla anlayışını günümüze yansıtan ender yaylalardan biri. 2 bin 643 metre yüksekliğindeki yerleşimi Çamlıkköy köylüleri kullanıyor. Etrafında Buluntu, Taşlı, Puşula, Takacı, Kaple, Küçük, Çomak, Kup-lika, Suda, Çeçil ve Meşebaşı gibi yayla ve mezralar yer alıyor.

Advertisement


Leave A Reply