Hortense de Beauharnais Kimdir?

0

Hortense de Beauharnais kimdir? Hortense de Beauharnais hayatı, biyografisi, dönemi hakkında bilgi.

Hortense-de-BeauharnaisHortense de Beauharnais; (d. 10 Nisan 1783, Paris, Fransa – ö. 5 Ekim 1837, Arenenberg, İsviçre), I. Napoleon’un üvey kızı ve III. Napoleon’un annesi olan Hollanda kraliçesidir.

Sonradan Napoleon’la evlenerek Fransa imparatoriçesi olan Josephine de Beauharnais ile Alexandre de Beauharnais’nin kızıydı. Napoleon’un 1799’da birinci konsül olmasından sonra Fransız sarayının en çok dikkat çeken kişilerinden biri durumuna geldi. 1802’de konumunu güçlendirmeyi amaçlayan annesi Josephine tarafından Napoleon’un erkek kardeşi Louis Bonaparte’la evlendirildi. Mutsuz geçen bu evlilikten, en küçüğü daha sonra III. Napoleon adıyla Fransa tahtına çıkan Charles-Louis-Napoleon Bonaparte olmak üzere üç çocuğu oldu. Kocasının 1806’da I. Napoleon tarafından Hollanda kralı ilan edilmesinin ardından onunla birlikte Lahey’e gitti. Napoleon boşanmasına izin vermediğinden Fransa’nın Hollanda’yı ilhak ettiği 1810’a değin orada yaşadı. 1810’da Napoleon’un onayıyla kocasından ayrılarak Paris’e döndü. 1811’de âşığı Flahaut kontundan bir oğlu oldu. Hortense’ın bir akrabasının evlat edindiği bu çocuk sonradan Mornay dükü unvanını aldı.

Hortense 1814’te Napoleon’u sürgüne gönderen müttefik kuvvetler tarafından korunmasına ve Saint-Leu düşesi yapılmasına karşın, Napoleon’u yeniden iktidara getirmek üzere düzenlenen entrikalarda önemli rol oynadı. Sürgünden dönerek yüz gün süreyle yeniden imparator olan Napoleon’u desteklemesi, 1815’te Fransa’dan sürülmesine yol açtı. Sonunda İsviçre’de Arenenberg’e yerleşen Hortense, yaşamının geri kalan bölümünü anılanın yazarak ve çocukla-nmn eğitimiyle uğraşarak geçirdi. Anılan 1831-35 arasında yayımlandı.


Leave A Reply