Hortumlu Hayvanlar Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hortumlu hayvanlar ile ilgili bilgiler. Hortumlu hayvanlar ve genel özellikleri

fil

Kalın derili memeli hayvanlardır. Burunları hortum gibi uzamış olduğu için bu adı almışlardır. Hortumlulara başlıca örnek fil’dir. Bütün hortumlular iri yapılı, ağır hayvanlardır. Ayakları çok tırnaklıdır. Tarih öncesi çağlarda mamut gibi daha birçok türleri yaşamışsa da, bugüne kadar varlığını koruyabilen tek hortumlu hayvan fildir.

Fil karada yaşayan hayvanların en büyüğüdür. Yerden yüksekliği 4-5 metreyi, ağırlığı da 4-5 tonu bulur. 60-70 yıl kadar yaşar; otla beslenir. Filler aile halinde yaşarlar. Birkaç aile bir araya gelerek, sürüleri meydana getirirler. Her ailede bir erkek, sekiz dişi fil bulunur.

Hortum filin hem dokunma, hem de koklama organıdır. Su içmek isteyince, suyu hortumunun içine çekip ağzına boşaltır. Otlarken de, hortumuyla kopardığı otları, gene hortumunu kıvırarak, ağzına atar. Filin gözleri zayıftır. Buna karşılık, kulakları, burnu çok duyarlıdır. Çok güçlü bir hayvandır. Aslan, kaplan, gergedan gibi yırtıcı hayvanlardan korkmaz; önüne ne gelirse çiğner, geçer. Ağzının iki yanında dışariya doğru çıkan iki dişi vardır. Bunlara fildişi denir. Fil kendini bu dişlerle savunur.

Belli-başlı iki çeşit fil vardır:
1) Afrika fili;
2) Asya fili.

Advertisement

Afrika filinin başı vücuduna göre çok küçüktür; geniş kulakları, fırlak bir alnı vardır. Asya fili daha küçüktür; dişleri daha kısa, kulakları daha ufak, alnı daha çukurcadır.


Leave A Reply