Hoşgörü İle İlgili Deyimler ve Anlamları Açıklamaları – Hoşgörü Hakkında

0
Advertisement

İçinde ve anlamında Hoşgörü geçen deyimler nelerdir? Bu deyimlerin anlamları ve açıklamaları. Hoşgörü hakkında deyimler ve anlamları.

Hoşgörü İle İlgili Deyimler

Hoşgörü İle İlgili Deyimler

***affınıza sığınarak
“hoşgörünüze güvenerek” anlamında kullanılan bir nezaket sözü: “Affınıza sığınarak malumatınızı da madamdan aldım.” -A. Ümit.

***anlayış göstermek
istenilen veya söylenilen bir şeyi hoşgörüyle karşılamak: “Yaşamı her yönden yalnızlığa yaslanmış olan bu kadına tek çocuğun bile anlayış gösterdiğini sanmam.” -A. Kutlu.

***bile bile lades
1) kötü bir durumu öyle gerektiği için kabullenmiş görünme, bilerek aldanmış görünme: “Benimki bir yapı meselesi. Ben böyleyim. Benimki bile bile lades. Aldırmıyorum, hoşgörümü kullanıyorum.” -N. Meriç. 2) sonucun kötü olacağını bilse bile bir işe girme.

Advertisement

***(birinin) adaletine sığınmak
birinden anlayış, hoşgörü, yakınlık beklemek.

***geniş karşılamak
hoşgörü ile değerlendirmek: “Bu vahim skandalı, bu mahdut dışarlık çocuğu niçin bu kadar geniş karşılıyordu?” -R. N. Güntekin.

***hoş görmek (karşılamak)
gücenilecek veya karşılık gelinecek bir davranışı hoşgörü ile karşılamak, anlayışla karşılamak, kusur saymamak: “Bu hareketi pek hoş görmeyen Şems de onun böyle sellemehüsselam girip çıkmaması için biraz ağırca sözler söylemişti.” -A. H. Çelebi.

***insaflı çıkmak
anlayışlı, hoşgörülü olduğu belli olmak: “Gelinin babası insaflı çıktı da verdi Gülizar’ı bizim oğlana.” -M. İzgü.

Advertisement

***korunma görmek
anlayış veya hoşgörü ile karşılanmak: “Hiçbir düşünce ve mülahazanın … Atatürk milliyetçiliği, ilke ve inkılapları ve medeniyetçiliğinin karşısında korunma göremeyeceği…” -Anayasa.

***kusur bulmak
1) bir şeyin özrünü görmek; 2) gereğinden çok titiz ve hoşgörüsüz davranmak: “Nesine itiraz ederseniz ediniz, boyun bağına, pantolonun ütüsüne kusur bulamazsınız.” -H. E. Adıvar.

***yiğitlik sende kalsın
özveri, hoşgörü ve ılımlılık öğütleyen söz.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply