Hotantolar Kimlerdir? Hotanto Kavmi Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Hotantolar kimlerdir? Hotantolar nerede ve nasıl yaşamaktadırlar? Hotantolar kavminin özellikleri, tarihçeleri hakkında bilgi.

Hotantolar Kimlerdir? Hotanto Kavmi Hakkında Bilgi

Hotantolar; Güney Afrika Birliği’nde yaşayan bir zenci kavmidir. Gene aynı bölgede yaşayan Buşman (Boşiman) larla yakınlıkları bulunmakla beraber, Hotantolar Afrika’daki bütün Zenciler’in en açık renklisidirler. Boyları da Buşmanlar’dan biraz uzundur, ortalama 1,66 metreyi bulur. Saçları gür, kalın ve kıvırcıktır. Yaşadıkları topraklar çok verimli olduğu halde daha çok hayvancılıkla geçinirler. Ayrıca tütünle kenevir yetiştirirler, bunları karıştırıp, ağızlarından hiç eksik etmedikleri çubuklarla içerler.

Hotantolar

Hotantoların Kültürleri

Hotantolar kadına çok değer verirler. Aile hayatında*erkekten çok kadının sözü geçer. Buna karşılık, en ağır işleri de kadınlar görür. Hotantolar kabileler halinde yaşarlar. Her kabilenin bir askeri, bir sivil iki başkanı vardır. Bunlardan sonra, aynı zamanda hekim olan büyücü gelir. Hotantoların dinleri pek ilkeldir, puta tapmazlarsa da cinlere inanırlar.

Hotantolar’ın geleneklerine göre, her aile çok yaşlanarak kendi işlerini göremeyen ferdini bir kulübeye kapatır, açlıktan ölmek üzere tek başına bırakır. Çocuk doğacağı zaman ateş yakmak, bunu ancak çocuğun göbeği düştükten sonra söndürmek de Hotantolar’ın gelenekleri arasındadır. Çocuk erkekse babasının, kızsa anasının adı verilir.

Güney Afrika’da Capetown (Kap) eyaletinin en eski kavmi olan Hotantolar bugün ancak 90.000 kadar kalmıştır.

Advertisement

Leave A Reply