HTML Nedir? Tarihçesi

0

HTML nedir, nasıl ortaya çıkmıştır? HTML ne işe yarar, kim buldu, nasıl gelişti, tarihçesi ve özellikleri hakkında bilgi.

HTML

Kaynak : pixabay.com

HTML Nedir? Tarihçesi

İnternet, tamamen dünyayı kuşatan fikirler, bağlantılar ve gelişmelerle dolu bir dünya pazarına dönüşmüştür. Bununla birlikte, web sayfaları olmaksızın ve bu sayfaların mevcut olmasına izin veren HTML kodu olmaksızın, İnternet sadece gelişmiş düzey bilgisayar bilimcileri tarafından erişilebilen küçük bir yer olurdu.

Advertisement

HyperText Markup Language veya HTML, İnternet kullanıcılarının uğrak yeri olan web sayfalarını oluşturmak için kullanılan standart kodlama dillerinden biridir. İlk kez fizikçi Tim Berners-Lee tarafından 1989 yılında oluşturulmuş olan HTML, başlangıçta CERN araştırma tesisi içerisindeki bilim adamlarının veri ve diğer önemli belgeleri birbirleriyle kolayca paylaşabilmelerini amaçlıyordu. CERN yönetimi, fikrin harika olduğunu düşündü ve ilk HTML kodunun geliştirilmesi için fon sağladı.

Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee

Tim Berners-Lee, 1991’de, kodun 18 temel öğesini tanımlayan “HTML Etiketleri” adlı bir belge yazmıştı. HTML, teknoloji çevrelerinde yaygınlaştıkça, her Web sayfasının ve her web tarayıcının, HTML kodunu anlayabilmesi için kodun standardizasyonu gerekliydi. Bu nedenle, 1994 yılında, HTML Çalışma Grubu, HTML 2.0’ı tamamlamak için bir yıl boyunca çalıştılar. Bu yeni ve gelişmiş sürüm o sırada mevcut olan tek standart dil idi. Bununla birlikte, 1990’lı yıllar ve 2000’lerin başında üretilen muazzam teknolojik ilerlemeleri sağlamak için bu standart koda gelişmeler eklendi.

2000 yılına gelindiğinde HTML, en son HTML 4.01 sürümü ile uluslararası bir standart haline geldi. Sonrasında çıkan, HTML sürüm 5, web sayfası kodlayıcılarının kullandığı HTML kodlamanın ana şeklidir. Ocak 2008’de yayınlanan bu yeni gelişmiş kod daha fazla özelleştirme yapabilme olanağı sağlar. HTML dili ilk çıktığında yalnızca bir grup teknoloji uzmanı bilim adamının kullanımındayken, şu an milyonlarca insanın her gün girdiği İnternet’in genişlemesine izin vermiştir.

Advertisement


Leave A Reply