Hücre Bölünmesi Deneyi

0

Hücre Bölünmesi Deneyi nasıl yapılır? Hücre bölünmesinin çeşitli safhalarını gözlemlemek amaçlı, hücre bölünmesi ile ilgili deney.

hücre bölünmesi

Hücre Bölünmesi Deneyi

Bu çalışmada hücre bölünmesinin çeşitli safhaları gözlemlenir.

ARAÇ YE GEREÇLER

* Köklendirilmiş kuru soğan
* Asetokarmen veya aseto-orsein boyalan

Bu boyalar çekirdek ve kromozomları boyamada kullanılır.

Asetokarmen şöyle hazırlanır:

Asetik asit (glasiyal)…45 ml.
Saf su……..55 ml.
Karmen ( toz halde)……….1 g

Bu karışım 5 dakika dikkatlice “geri soğutucu”da kaynatılır. İyice çalkalanır ve soğutularak süzülür.

* Lâm ve lâmel
* Mikroskop
* Petri kabı
* Makas
*Pens
* Jilet

hucre-bolunmesi-deneyi

YAPILACAK ÖN HAZIRLIK

İki üç gün önceden soğanları köklendiriniz. Bunun için ağzı genişçe bir şişeye (veya bir çay bardağına) su doldurup üzerine bir kuru soğanı dip kısmı suya girecek şekilde yerleştiriniz.

TAKİP EDİLECEK YOL

Soğanın 2 cm boyunda olan genç köklerinden birkaç tanesinin uçlarını (5-6 mm’lik kısmı) jilet veya makasla keserek bir petri kabına koyunuz. Üstlerini örtecek kadar asetokarmen dökünüz. Kök uçlarını petri kabının kenarına yerleştirir ve kabı hafifçe eğik tutarsanız fazla asetokarmen harcamamış olursunuz. Kabı bir tüp maşası ile tutarak elektrik ocağında veya hava gazında 5 dakika kadar hafifçe ısıtınız.

Bu sırada, bazen ocaktan uzaklaştırarak sıvının kaynamamasına dikkat ediniz. Isıttığınız kök uçlarından birisini bir lâm üzerine koyunuz ve en ucundan (sivri tarafı) 2-3 mm’lik kısmı jiletle keserek ayırınız. Lâm üzerinde kalan parçaya bir damla taze asetokarmen boyası damlatınız ve jiletle mümkün olduğu kadar küçük parçalara doğramaya çalışınız. Parçaların üzerine bir lâmel kapatınız. Lâmelin üzerine de bir parça süzgeç kağıdı (veya herhangi bir kaba kâğıt) koyarak baş parmağınızla sağa sola kaydırmadan aşağı doğru bastırınız. Böylece, lâm ve lâmel arasındaki parçalar iyice ezilir ve hücreler birbirlerinden ayrılır.

Hazırlamış olduğunuz preparatı önce küçük objektifle inceleyiniz. Bölünmekte olan hücrelerin en çok görüldüğü bir bölgeyi bularak büyük objektifle de inceleyiniz. Bölünmenin değişik safhalarında olan hücreleri bulmaya ve ince ayar vidasını kullanarak bu hücrelerdeki farklı yapıları iyice görmeye çalışınız. Farklı safhalardaki hücrelerin şekillerini çiziniz ve tanıyabildiğiniz yapıların adlarını yazınız.


Leave A Reply