Hücre Ne İşe Yarar? Görevi Nedir? Hücre Hakkında Temel Bilgiler

0
Advertisement

Hücre nedir? Hücreler nerelerde bulunur, ne işe yarar, insan, hayvan ve bitki hücrelerinin görevleri hakkında bilgi.

İnsanda hücreler; 1. Midenin iç çeperini örten hücrelerden biri. 2. Derinin iç tabakasından bir hücre. 3. Bir karaciğer hüeresi. 4. 5 cm. den 50 cm. ye kadar uzunlukta olabilecek bir kas hücresi. 5. Bir kemik hücresi. 6. 100 cm. kadar uzun, fakat 1/2500 cm. den de küçük çapta olabilecek bir sinir hücresi

İnsanda hücreler; 1. Midenin iç çeperini örten hücrelerden biri. 2. Derinin iç tabakasından bir hücre. 3. Bir karaciğer hücresi. 4. 5 cm. den 50 cm. ye kadar uzunlukta olabilecek bir kas hücresi. 5. Bir kemik hücresi. 6. 100 cm. kadar uzun, fakat 1/2500 cm. den de küçük çapta olabilecek bir sinir hücresi

-BÜTÜN CANLILAR HÜCRELERDEN YAPILMIŞTIR-

Bir evin tuğlalardan yapılması gibi, hayvan ve bitkiler de çok küçük parçacıklardan, hücrelerden yapılmıştır. Bu hücreler, çok değişik şekillerde olur. Vücudun her kesiminde, özel şekilli hücreler bulunur. Bu değişik şekildeki hücrelerin yapacakları değişik ödevler vardır. Hayvanlarda bir kas hücresi, ‘büyüklük ve biçim bakımından, bir deri hücresinden farklıdır; aynı şekilde, bitkilerde bir yaprak hücresi, bir kök hücresinden farklıdır:

Hücreler, genellikle, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Batı hücreler, tam bir hayvan ya da tam bir bitkidir. Bu yaratıkların çoğu, çok küçük olmakla beraber, pek azı da 1 cm. kadar olabilir .

Genellikle, bütün hayvanlarda kas hücreleri vardır, ama, hiç bir bitkide bu hücreler bulunmaz. Kas hücreleri ince, uzun olup, kısalma ve uzamalarıyla bize bir yandan bir başka yana hareket etme imkanını sağlar. Ayrıca, vücudumuzdaki kemik hücrelerinin binlercesi bir araya gelerek, kemiklerimizi meydana getirir. Bir solucanda, sert bir iskelet bulunmadığından, kemik hücreleri de yoktur. Bağırsak hücreleri, besinleri sindirmeye yarayacak maddeler salan özel bir yapı gösterir. Karaciğer hücreleri, vücudun ihtiyacı olan şekeri depo eden yerdir.

sinir hücresi

Sinir Hücresi (Kaynak: commons.wikimedia.org)

Sinir hücreleri, vücudun çeşitli bölgeleri arasında haber iletir. Sinir uçlarının, bazı kimyasal maddeler salarak, uyartılara (kasların kasılması gibi) karşılık vermeyi sağladığı düşünülmektedir. Hücrelerin içinde koyu renkte gösterilen büyük, yumurtamsı biçimli cisim, çekirdek (nukleus) adını alır. Çekirdek, hücrenin çalışmasını düzenler. Spirogyra gibi basit bir yeşil bitkide, bitkinin bütün işlemleri, örneğin, besinlerin yapılması hücreler tarafından teker teker yapılır. Ama, çiçekli bir bitkide besinlerin yapılması, ancak, yapraklardaki özel hücrelerde olur; bunlar, kök suyu almaya ve bitkiyi toprağa tutundurmaya yarar. Çiçeklerdeki hücreler, yeni bir bitkiyi meydana getirecek tohumun olabilmesi için gereken, çiçek tozunu ve yumurta hücrelerini verir.

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply